Транші (обіцяні або реально отримані) МВФ, відставка, або не відставка глави НБУ впливають безпосередньо на курс гривні, на обсяг золотовалютного запасу України, на рейтинги вітчизняної економіки та інше, але не впливають на головне - на більш-менш вільне переміщення валюти і розмір податкових та супутніх втрат при проведенні експортно-імпортних операцій українськими підприємствами.

Транші (обіцяні або реально отримані) МВФ, відставка, або не відставка глави НБУ впливають безпосередньо на курс гривні, на обсяг золотовалютного запасу України, на рейтинги вітчизняної економіки та інше, але не впливають на головне - на більш-менш вільне переміщення валюти і розмір податкових та супутніх втрат при проведенні експортно-імпортних операцій українськими підприємствами. Установку «всіх впускати і нікого не випускати» щодо валютної виручки і покупки валюти на міжбанку для обслуговування зовнішньоекономічних контрактів ніхто не відміняв. Ну і курсові різниці, звичайно. З такою внутрішньою «економікою» будь-який експорт-імпорту не конкурентоспроможний для українських підприємств. Звичайна паличка виручалочка у вигляді «свого» торгового посередника - офшору останнім часом не завжди спрацьовує. І справа не в антиофшорних списках КМУ, вимогах відносяться до ТЦО, репутаційних моментах, хоча вони теж важливі. Питання в тому, що на якусь Сейшельські компанію, на сьогоднішній день, не реально відкрити рахунок навіть в латиською банку. Банки мають установку приймати до себе в якості клієнтів компанії, які здають звітність (навіть якщо мають певні пільги в країні реєстрації), і хоч як-небудь співвідносяться з правилами BEPS, тобто як-то прив'язані по бізнесу в країні, де відкрито рахунок.

Таким вимогам відповідають повною мірою дві офшорних юрисдикцій: Кіпр і Гонконг. У цьому їх плюс, але і мінус теж, адже статус класичного офшору, хоч і респектабельного, очевидний.

Ми рекомендуємо придивитися до податкових новацій в законодавствах таких східноєвропейських країн як Угорщина, Болгарія, Естонія, Грузія. Три країни з чотирьох - члени ЄЕС, Грузія недавно отримала великий бонус - безвізовий статус із країнами шенгенської угоди, тому сприяли ефективні зміни в соціально-економічній сфері країни.

Ці країни викликають інтерес для українських бізнесменів, які працюють в міжнародному бізнесі, такими моментами:

1. Можливість законно мінімізувати податкові виплати від 10-ти до 0%.

2. Не мають реноме офшорних юрисдикцій.

3. Досить «бюджетні» витрати на реєстрацію і зміст компаній. Навіть з урахуванням того, що потрібно вести бухгалтерію і, в разі необхідності, проходити аудит.

4. Всі країни мають Конвенції про усунення подвійного оподаткування з Україною.

5. Ліберальне валютне законодавство. Немає проблем з міжнародними транзакціями і конвертацією в різні валюти.

6. Можливість мати рахунки в місцевих відділеннях великих міжнародних банках.

7. Лояльні вимоги до BEPS. Збігаються місце реєстрації і місце відкриття рахунку кажуть самі за себе. Це все-таки не панамська компанія з рахунком в Прибалтиці. Офіційний офісний адреса, контракт з обслуговуючої місцевої бухгалтерської компанією, підтверджені місцеві витрати, оплачені за допомогою кредитної картки місцевого банку, вирішують багато.

8.Практіческі відсутні мовної і ментальний бар'єри при спілкуванні з банківськими менеджерами та аудиторами компанії. Тепер коротко про країни:

Естонія

Вже більше п'ятнадцяти років використовується як «квазіоффшор». Відсутня податок на прибуток, тільки податок на дивіденди. Якщо отриманий прибуток реінвестується в розвиток власне підприємства, то податку немає. Налагоджена процедура відшкодування ПДВ (VAT) в разі експорту через естонську компанію в країни ЄЕС. Місцеві банки активно беруть участь в програмах фінансової підтримки в разі експорту в країни-члени ЄЕС.

Грузія

З початку 2017 го року в країні вступили в силу зміни в податковому законодавстві щодо оподаткування прибутку. За зразок взята естонська модель. Оподатковується лише розподіляється у вигляді дивідендів прибуток за ставкою 15-ть відсотків. У разі реінвестиції прибутку - оподаткування 0%. Що цікаво, з 2019-го року за таким же принципом будуть оподатковуватися банки, страхові компанії, кредитні спілки тощо. Місцева валюта - скрині досить стабільна, країна N8 в світовому рейтингу простоти і прозорості ведення бізнесу.

Угорщина і Болгарія

Це країни з найнижчою ставкою податку на прибуток в ЄЕС. У Болгарії - 10%, в Угорщині - 9% (місцевий податок може становити від 0% до 2%). Наприклад, на Кіпрі вже 12,5% при тому, що він до сих пір вважається кондовим офшором.

Чи варто говорити про те, що при грамотній і тісної роботи з місцевими бухгалтерами оподатковуваний прибуток у всіх цих країнах можна звести до нуля. А необхідність відвідування місцевого банку для відкриття рахунку (з урахуванням півторагодинного авіаперельоту в будь-яку із зазначених країн) перетворюється в комфортну туристичну поїздку.

Владимир Гаркуша,

головний партнер К.А.С. Group

Facebook

всi новини