Банківські війни

Опубликовано: 23.01.2017

В далекому-далекому 2008 році почалась світова економічна криза. Курс валюти виріс майже вдвічі по відношенню до нашої рідної національної валюти – гривні. І почались затримки по виплатам за валютні кредити. Численні позови завалили судову систему. Боржники обурено вимагали справедливості від уряду та в суді. Банкіри зажадали забрати все у боржників, кажучи: «Ви знали на що ви підписуєтесь! Договір є договір!».

І почались безкінечні судові тяжби і запанував хаос…

На захист беззахисних боржників виступила не влада і не суд, а ми – прості юристи, які невпинно вишукували в законах можливості захисту, постійно вказували законотворцям та суддям на їх помилки і з часом все ж таки нас почули. І розпочалось відродження і встановлення стійких догм для захисту «обдурених» боржників.

ЕПІЗОД 1: СТРОК ПОЗОВОЇ ДАВНОСТІ ПРИ СТЯГНЕННІ БОРГУ БАНКАМИ

Ви отримали позовну заяву із суду про стягнення боргу за кредитом? Не панікувати.

В першу чергу потрібно звернутись до кваліфікованого юриста. Дуже важливо в суді першої інстанції подати максимальну кількість доказів, доводів, заяв та клопотань, а це може зробити лише досвідчений юрист.

Для захисту в один крок слід застосувати строк позовної давності! Але коли його застосувати і що взагалі таке позовна давність, які є види позовної давності?

Позовна давність – це строк, у межах якого банк може звернутись до боржника із вимогою стягнути борг.

Розрізняють загальну позовну давність, яка складає 3 роки та спеціальну позовну давність у 1 рік. До стягнення тіла кредиту, процентів та комісії застосовують позовну давність у 3 роки, а для стягнення пені та штрафів у банку є 1 рік.

Проте позовна давність, встановлена законом, може бути збільшена за домовленістю сторін, як правило, це зазначається у кредитному договорі.

Важливим питанням є коли саме розпочинається відлік строку позовної давності?

За загальним правилом строк позовної давності розпочинається з моменту коли боржник не сплатив кредит (якщо передбачено його повернення однією сумою), черговий транш (якщо передбачено погашення кредиту частинами) або з моменту пред’явлення вимоги про дострокове повернення кредиту. Саме з цього моменту розпочинається відлік строку позовної давності. Щодо пені та штрафів, то в цьому випадку слід дослідити договір на момент коли саме банк мав право нараховувати штрафні санкції і з цього моменту рахувати.

Важливо знати! Заяву про застосування строків позовної давності можливо подати лише у суді першої інстанції! Апеляційний та касаційні суди не наділені повноваженнями застосовувати строк позовної давності. Тому й важливо звертатись до юристів –професіоналів своєї справи.

Вадим ЯКОВЕНКО

юрист АК «ПРАЙМ»

Будьте в курсе свежих новостей и событий!    Позвонить Отправить Email