Працівника мобілізували: як оформлювати

опубліковано: 23.04.2022

Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 р. оголошено загальну мобілізацію та постановлено провести призов на всій території України. Нещодавно було оголошено третю чергу мобілізації, під час якої призову підлягають військовослужбовці, які закінчили військові кафедри. У зв’язку з цим роботодавцю слід знати, як діяти у разі мобілізації працівника, а саме – як правильно оформити це, та які права та гарантії зберігаються за працівником.

  1. Гарантії для мобілізованих працівників

Відповідно до ст. 119 Кодексу законів про працю України, за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на час проходження військової служби зберігаються:

– місце роботи;

– посада;

– середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову.

Зазначені гарантії зберігаються також за працівниками, які:

– під час проходження військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров’я) та перебувають на лікуванні у медичних закладах;

– потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми.

Гарантії зберігаються на строк до дня, наступного за днем взяття таких працівників на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України після їх звільнення з військової служби у разі закінчення ними лікування в медичних закладах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими.

  1. Оформлення факту призову працівника

Відповідно до роз’яснень Мінекономіки, враховуючи перераховані вище гарантії, працівники, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації або прийняті на військову службу за контрактом, не підлягають звільненню на підставі пункту 3 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України, а лише увільняються від виконання обов’язків, передбачених трудовим договором, що оформлюється відповідним наказом (розпорядженням) роботодавця.

Підставою для збереження місця роботи, посади і середнього заробітку є сам факт призову або прийняття працівника на військову службу за контрактом (який підтверджується наданими власнику або уповноваженому ним органу відповідними довідками, витягами з наказів, повістки, розпорядження, витяги із наказів про включення до особового складу військової частини тощо) під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення.

Таким чином, у разі призову працівника під час мобілізації або укладення ним контракту на проходження військової служби, працівнику необхідно надати роботодавцю відповідний підтверджуючий документ. Роботодавець на підставі цього документу має видати наказ про увільнення працівника від виконання обов’язків за трудовим договором, зазначивши при цьому: дату початку проходження військової служби, факт збереження за працівником місця роботи, посади, середнього заробітку.

Будь-які записи в трудову книжку працівника в такому випадку не здійснюються.

  1. Оформлення участі у територіальній обороні

Відповідно до ч. 3 ст. 9  Закону України «Про основи національного спротиву», до складу добровольчих формувань територіальних громад зараховуються громадяни України, які відповідають вимогам, встановленим Положенням про добровольчі формування територіальних громад, пройшли медичний, професійний та психологічний відбір і підписали контракт добровольця територіальної оборони.

Відповідно до роз’яснень Мінекономіки, враховуючи специфіку служби в територіальній обороні, яка може передбачати не постійне, а періодичне залучення працівника до виконання своїх обов’язків, роботодавцю не потрібно в обов’язковому порядку видавати наказ про увільнення працівника від виконання роботи за трудовим договором. В кожному конкретному випадку слід виходити із рівня залучення працівника до участі в територіальній обороні, кількості робочого часу, який витрачає працівник на цю діяльність, та ефективність і можливість виконання його обов’язків за трудовим договором.

При цьому на час виконання працівниками обов’язків з територіальної оборони у робочий час їм гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Документом, що підтверджує участь в територіальній обороні, є контракт добровольця територіальної оборони.

Читайте також:

Оптимізація трудових відносин в умовах воєнного стану

Будьте в курсі свіжих новин та подій!



    Зателефонувати Відпривити Email