Прийнято Закон «Про віртуальні активи» з пропозиціями Президента України

опубліковано: 23.02.2022

17 лютого Верховна Рада ухвалила Закон «Про віртуальні активи» (проект № 3637), до якого були включені пропозиції Президента України, який ветував закон в жовтні минулого року. Народні депутати за результатами голосування підтримали усі пропозиції.

Закон запустить легальний ринок віртуальних активів України, регулятором якого виступатиме Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (саме таку правку про призначення вже існуючого органу вніс Президент: регулювання ринку потребує значних надходжень з бюджету, тому створення нового регулюючого органу обійшлося б значними витратами).

Віртуальний актив за законодавчим визначенням – особливий вид майна, який є цінністю в електронній формі, існує в системі обігу віртуальних активів та може знаходитись у цивільному обігу. Віртуальні активи можуть бути забезпеченими і незабезпеченими. Під забезпеченням віртуального активу розуміється право власника віртуального активу на об’єкти цивільних прав, в тому числі, право на майно, майнові права, на права вимоги, отримання послуг, майнові права об’єктів інтелектуальної власності.

Як пояснив віце-прем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, новий закон забезпечить додаткові можливості для розвитку бізнесу в Україні. Криптокомпанії отримають легальне середовище для функціонування, а українці – захищений доступ до світового ринку віртуальних активів. Крім того, криптовалюта – це новий клас активів, у який буде зручно інвестувати.

Регулятори віртуальних активів в Україні

Таким чином, державне регулювання у сфері обороту віртуальних активів покладається на Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Завдання Нацкомісії, передбачені Законом:

– формування та реалізація політики у сфері віртуальних активів;

– визначення порядку обігу віртуальних активів;

– укладання міжнародних угод та обмін досвідом з відповідними органами іноземних держав з питань співробітництва у сфері регулювання обороту віртуальних активів;

– видача дозволів постачальникам послуг віртуальних активів;

– внесення відомостей до Державного реєстру постачальників послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів;

– здійснювати нагляд та фінансовий моніторинг у сфері віртуальних активів.

Віртуальні активи, забезпечені валютними цінностями, регулюватиме Національний банк України. До його компетенції належать наступні повноваження:

– державне регулювання обороту віртуальних активів, забезпечених валютними цінностями;

– визначення переліку валютних цінностей (крім національної валюти (гривні)), на які може здійснюватися обмін віртуальних активів, та порядок такого обміну;

– визначення переліку валютних цінностей, які можуть бути забезпеченням таких активів;

– узгодження для постачальників послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів, правил обміну забезпечених віртуальних активів та правила обміну валютних цінностей (крім національної валюти) на віртуальні активи;

– встановлення обмежень щодо обміну віртуальних активів на валютні цінності.

Нове положення в Законі передбачає, що у встановлених Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку випадках та порядку професійні учасники ринків капіталу мають право на провадження відповідного виду діяльності постачальника послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів, без отримання дозволів, передбачених цим Законом (у попередній редакції вимагалося отримання дозволу на провадження відповідного виду діяльності).

Регулювання ринку віртуальних активів в Європі

У 2020-2021 рр. Експертна група Комісії ЄС з банківської справи, платежів та страхування здійснювала збір відгуків, проводила консультації та зробила висновок в рамках ініціативи «Нормативна база ЄС щодо криптоактивів» («EU Regulatory Framework for Crypto-assets»).

Одним з кроків стала публікація 24 вересня 2020 року Комісією пропозиції щодо регулювання криптоактивів  «Регулювання ринків криптоактивів» («Markets in Crypto-Assets Regulation» (MiCA)). Ця пропозиція є частиною «Digital Package», пакету заходів для подальшого розвитку та підтримки потенціалу цифрових фінансів з точки зору інновацій та конкуренції, з одночасним пом’якшенням ризиків.

Документ охоплює криптоактиви, які не підпадають під дію чинного законодавства ЄС про фінансові послуги, а також токени електронних грошей, та має чотири основні цілі:

1) Правова визначеність. Щоб ринки криптовалютних активів розвивалися в межах ЄС, необхідна надійна законодавча база, яка б чітко визначала регуляторний режим усіх криптоактивів, які не підпадають під дію чинного законодавства про фінансові послуги.

2) Підтримка інновацій. Щоб сприяти розвитку криптоактивів, необхідно створити безпечну та пропорційну структуру для підтримки інновацій та чесної конкуренції.

3) Належний рівень захисту споживачів та інвесторів і цілісність ринку. Криптоактиви, не охоплені чинним законодавством про фінансові послуги, представляють велику кількість тих самих ризиків, що й більш традиційні фінансові інструменти.

4) Забезпечення фінансової стабільності. Крипто-активи постійно розвиваються, серед них з’являються нові категорії, такі як «стейблкоіни», що мають потенціал стати широко визнаними та потенційно системними. Цей напрямок включає запобіжні заходи для подолання потенційних ризиків для фінансової стабільності та впорядкування монетарної політики, які можуть виникнути через стейблкоіни.

 

Джерела:

Текст Законопроекту № 3637

Пропозиція щодо Регламенту Європейського парламенту та Ради про ринки криптоактивів

 

Читайте далі:

Україна вводить контроль криптовалют

Опубліковано оновлені рекомендації щодо моніторингу віртуальних активів та постачальників послуг віртуальних активів

Будьте в курсі свіжих новин та подій!



    Зателефонувати Відпривити Email