Розмитнення імпортних автомобілів під час воєнного стану

Опубликовано: 27.06.2022

24 березня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон № 2142-ІХ, згідно з яким іноземний транспорт, ввезений до країни під час дії воєнного стану, звільнявся від необхідності сплати ввізного мита, ПДВ та акцизного збору.

Разом з тим, 21 червня 2022 року парламентом розглянуто законопроект № 7418 щодо перегляду окремих пільг з оподаткування. Проект передбачає повернення платного розмитнення авто з 1 липня 2022 року. Пропозиція була підтримана депутатами, проект прийнятий за основу та в цілому як закон. Наразі закон готується на підпис Президенту та набирає чинності після його офіційного опублікування.

Кого торкнеться скасування пільг?

Закон відновлює довоєнні податки на імпорт фізичними особами автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів.

Також скасовується пільговий режим оподаткування ввізним митом товарів, зокрема автомобілів, що ввозяться підприємствами на митну територію України для вільного обігу.

В результаті дії звільнення від оподаткування ввізним митом, акцизним податком та ПДВ до бюджету не надійшло близько 17,8 млрд грн; ввезено понад 163 000 автомобілів, непоодинокі випадки ввезення авто преміум-класу.

Зазначимо, що мито на авто становить 10% від його заявленої вартості. Для електрокарів мито складає 0%. Ставка мита при імпорті автомобіля в окремих випадках може бути знижена за наявності сертифікату EUR.1, що підтверджує європейське походження товару.

Ставка акцизного податку залежить від об’єму двигуна та року випуску авто.

У свою чергу, ПДВ є фіксованим та складає 20% від суми вартості авто, мита та акцизного податку.

Інші зміни, передбачені законом:

  • запроваджується можливість реєстрації платником єдиного податку за ставкою 2% суб’єктами господарювання, які здійснюють імпорт окремих видів транспортних засобів;
  • скасовується звільнення від оподаткування ПДВ операцій з ввезення товарів на митну територію України у режимі імпорту платниками єдиного податку I-III групи, у т.ч. платниками 2% єдиного податку на період воєнного стану;
  • від сплати пенсійного збору, що сплачується при першій реєстрації, звільняються власники легкових авто, оснащених виключно електродвигунами;
  • тарифні пільги у вигляді звільнення від оподаткування ввізним митом можуть застосовуватися за схваленням Кабміну у відповідь на дружні дії іноземних держав щодо суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності України, зокрема держав, з якими укладено міжнародні договори про вільну торгівлю.

Автомобілі, які імпортують як гуманітарну допомогу:

Питання митного оформлення гуманітарної допомоги регулюються постановою КМУ «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» від 1 березня 2022 р. № 174.

У мирний час донори були зобов’язані звертатися до спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги (Мінсоцполітики, місцевих органів виконавчої влади тощо) та проходити процедуру визнання допомоги гуманітарною. Водночас постановою КМУ № 174 скасовано необхідність визнавати товари гуманітарною допомогою та отримувати відповідне рішення державних органів.

Статтею 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» передбачено, які автомобілі можуть бути віднесені до гуманітарної допомоги. Серед них:

  • ТЗ, що надходять у період здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації;
  • ТЗ спеціального та спеціалізованого призначення для забезпечення соціально-економічних потреб територіальних громад;
  • автомобілі, обладнані для перевезення осіб з інвалідністю, що передаються для використання установам соціального захисту, державним закладам охорони здоров’я, громадським організаціям осіб з інвалідністю, Товариству Червоного Хреста тощо.

Разом з тим, наразі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом. Затверджений Кабміном перелік товарів, які можуть бути визнані гуманітарною допомогою, скасований Постановою КМУ № 239 від 20.03.2022 р. У зв’язку з цим під гуманітарну допомогу підпадають товари будь-якої категорії, в тому числі автомобілі.

До того ж, ряд транспортних засобів включено до переліку товарів критичного імпорту, наприклад легкові автомобілі (код УКТ ЗЕД 8703), вантажний транспорт (УКТ ЗЕД 8704), транспортні засоби спеціального призначення, а саме автокрани, пожежні автомобілі, радіологічні автомобілі (УКТ ЗЕД 8705) тощо.

Процедура розмитнення авто виглядає наступним чином:

1) при прибутті на в’їзд в Україну водій автомобіля проходить паспортний контроль з метою його ідентифікації;

2) водієм (декларантом) заповнюється Декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою. У розділі «Вид допомоги» вказується дані самого транспортного засобу із зазначенням марки, моделі, VIN-коду;

3) автомобіль оформляється інспектором митниці як товар (гуманітарна допомога).

Обов’язковою вимогою є наявність у водія (декларанта) документів (листів, звернень), що будуть підтверджувати набувача гуманітарної допомоги та мету ввезення.

Також декларант вносить інформацію, що він зобов’язується зняти даний ТЗ з обліку.

Після проходження всіх видів контролю автомобіль вибуває з пункту пропуску.

Оподаткування гуманітарної допомоги:

Операції з ввезення на митну територію України майна як гуманітарної допомоги, наданої згідно з нормами Закону України «Про гуманітарну допомогу», звільняються від оподаткування:

  • податком на додану вартість на підставі п. 197.11 ст. 197 Податкового кодексу України;
  • акцизним податком згідно з п. 213.3.9 ст. 213 Податкового кодексу України;
  • ввізним митом відповідно до ч. 1 ст. 287 Митного кодексу України.

Таким чином, повернення платного розмитнення авто за законопроектом № 7418 не стосується автомобілів, які ввезені на територію України в якості гуманітарної допомоги.

Що потрібно врахувати при купівлі авто за кордоном?

1) Екологічний стандарт авто

На вживані легкові автомобілі, що ввозяться для вільного обігу на територію України, поширюється стандарт Євро-2. Нові легкові автомобілі мають відповідати екологічним нормам не нижче Євро-5.

Вимога відповідності стандарту Євро-5 також встановлена для нових і таких, що були в користуванні, вантажних автомобілів та автомобілів спеціального призначення.

Водночас є і винятки з даних правил. Зокрема, вищезазначені екологічні норми не поширюються на:

  • авто, які ввозяться в Україну тимчасово, з метою транзиту та при переселенні громадян на постійне місце проживання до України;
  • автомобілі швидкої медичної допомоги, пожежні автомобілі, визнані гуманітарною допомогою;
  • транспорт, що ввозиться за державним замовленням з метою використання у виробництві продукції оборонного призначення тощо.

Особливі вимоги передбачені для юридичних осіб, які ввозять автівки для власного використання.

Так, на період до 31 грудня 2022 року включно для юридичних осіб знижено екологічний стандарт до рівня Євро-3 у випадку митного оформлення та першої державної реєстрації транспортних засобів за кодами товарних позицій 8702, 8704 та 8705 (з певними винятками), як вироблених в Україні, так і ввезених на митну територію України. Легкових автомобілів це не стосується.

При цьому такі автівки не можуть бути відчужені юридичними особами протягом 3 років з дня їх першої державної реєстрації в Україні.

Якщо у техпаспорті автомобіля не зазначено екологічний стандарт, якому він відповідає, необхідно отримати сертифікат відповідності в акредитованому центрі в Україні. На деяких митницях екологічний стандарт перевіряється за VIN-кодом (тільки для авто з країн ЄС).

Тож, якщо обране Вами авто не відповідає встановленим екологічним нормам, будьте готові до того, що процедуру митного оформлення такий автомобіль може не пройти.

2) Вимоги банківського комплаєнсу та правила проведення операцій з іноземною валютою

При використанні суб’єктами господарювання безготівкового способу розрахунків з контрагентом операція купівлі-продажу авто неодмінно підпадатиме під комплаєнс-контроль Вашого банку.

З метою виявлення фінансових операцій, які можуть бути пов’язані або здійснюватися з активами, які належать резидентам росії чи білорусі, банк може запросити наступні документи/інформацію:

  • підтверджуючі документи (зовнішньоекономічний договір, інвойс, специфікація), які містять інформацію щодо виробника автомобіля, у тому числі сертифікат походження товару;
  • документи щодо структури власності та кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) контрагента-нерезидента;
  • інші документи, наприклад, листи-обґрунтування щодо економічної доцільності (сенсу) валютної операції, виду діяльності та ділової репутації учасників валютної операції, мети купівлі товару тощо.

Деякі банки відмовляють суб’єктам господарювання та громадським організаціям у проведенні операцій в іноземній валюті, якщо такі особи не зареєстровані в контролюючих органах як суб’єкти ЗЕД або в їх установчих документах не міститься згадки про право на здійснення зовнішньоекономічної діяльності.

Однак зауважуємо, що в силу ст. 2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», суб’єктами ЗЕД в Україні можуть бути будь-які суб’єкти господарської діяльності незалежно від форми власності, обраної системи оподаткування та інших ознак. Чинним законодавством не передбачений обов’язок додаткової реєстрації в контролюючих органах суб’єктів ЗЕД, на чому наголосили податківці в підкатегорії 114.01 ЗІР.

Таким чином, з метою прискорення проведення операцій переказу іноземної валюти за кордон рекомендуємо завчасно узгоджувати з банком пакет документів, необхідних для проведення розрахунків з контрагентом.

Юристи та консультанти K.A.C. Group будуть раді проконсультувати з питань, пов’язаних із змінами в законодавстві у зв’язку із введенням воєнного стану, а також надати всебічну юридичну підтримку.

Будьте в курсе свежих новостей и событий!



    Позвонить Отправить Email