Останні тенденції розвитку пільгових податкових режимів

опубліковано: 02.09.2021

Не секрет, що курс розвитку системи міжнародного оподаткування та будь-яке введення країнами «пільгових» режимів для тих чи інших напрямків бізнесу активно контролюються і регламентуються міжнародною спільнотою. Зокрема, до цієї сфери відноситься робота Інклюзивної системи ОЕСР/G20 по BEPS (плану дій ОЕСР з протидії розмивання оподатковуваної бази та виведення прибутку з-під оподаткування), яка об’єднує 139 країн і юрисдикцій.

На виконання плану BEPS націлений Форум з питань шкідливої ??податкової практики (FHTP), який охоплює наступні ключові напрямки роботи: аналіз пільгових податкових режимів для виявлення особливостей, які можуть сприяти розмиванню оподатковуваної бази і виведенню прибутку з-під оподаткування; експертна оцінка та моніторинг структури прозорості Заходу 5 Плану дій BEPS за допомогою обов’язкового спонтанного обміну інформацією про конкретні вимоги до платників податків; огляд фактичної діяльності в безподаткових або умовно податкових юрисдикціях.

З моменту запуску плану BEPS Форум вже переглянув і сформулював висновки стосовно 309 «пільгових» податкових режимів, внаслідок чого заборонено 106 податкових режимів, наприклад, режим «Patent box» на Мальті, «IP box» в Ліхтенштейні, міжнародні бізнес-компанії Сент-Люсіі, островів Кука, Барбадосу і т.д.

Основна спрямованість ініціативи – запобігти використанню урядами практик оподаткування, які заохочують незаконний перерозподіл прибутку між юрисдикціями.

Які підсумки були зроблені на засіданні форуму в 2021 році і в експертному висновку ОЕСР/G20 по BEPS

25 режимів були визнані такими, що виконують мінімальний стандарт Заходу 5 BEPS «Шкідлива податкова практика». Зокрема, варто згадати наступні висновки Форуму:

  • Два нововведених режими (Гонконг і Грузія) були визнані «безпечними». Зокрема, режим міжнародних корпорацій в Грузії отримав статус такого, який відповідає вимогам стандартів FHTP.
  • Угорський режим «IP box» також визнаний нешкідливим, як і «Innovation box» в Нідердандах і «Patent box» в Великобританії.
  • FHTP вперше провів огляд 12 нових режимів і відніс їх до категорії «на розгляді». Експертних рекомендацій щодо реалізації очікують наступні проекти: податкові пільги Вірменії для вільних економічних зон і проектів в області інформаційних технологій (ІТ); особливі економічні зони Есватіні; вільні зони ZOLI і зони економічного розвитку ZEDE Гондурасу; сприятливий податковий режим Литви для великомасштабних інвестиційних проектів; експортний режим Пакистану для ІТ.
  • Австралійський офшорний банківський режим був скасований, але для існуючих платників податків попередні норми залишилися дійсними на терміни, встановлені FHTP.
  • Філіппіни скасують режим роботи місцевих офісів для надання фактичних адрес з 1 січня 2022 року і в даний час класифікуються як «потенційно шкідливі, але не шкідливі фактично».
  • Сполучені Штати підтвердили свій намір скасувати режим нематеріального доходу, отриманого з-за кордону (FDII), який, в зв’язку з цим, був класифікований як «такий, що знаходиться в процесі скасування».
  • Урядами були прийняті зобов’язання по шести режимам, які зараз «знаходяться в процесі виправлення/скасування», серед них – Домініканська Республіка, Габон, Сен-Мартен і Йорданія.
  • Тринідад і Тобаго не зміг виконати зобов’язання щодо скасування режиму особливої ??економічної зони в узгоджені терміни, тому тепер режим цієї країни вважається «шкідливим».

 

Джерела і звіти FHTP за квітень 2021 року:

https://www.oecd.org/tax/beps/harmfultaxpracticespeerreviewresultsonpreferentialregimes.pdf

https://www.oecd.org/tax/beps/progresstowardsafairerglobaltaxsystemcontinuesasadditionalcountriesbringtheirpreferentialtaxregimesinlinewithinternationalstandards.htm

https://www.oecd.org/tax/beps/bepsactions/action5/

https://www.oecd.org/tax/beps/bepsaction-5-harmfultaxpracticespeerreviewtransparencyframework.pdf

Будьте в курсі свіжих новин та подій!



    Зателефонувати Відпривити Email