Підвищення мінімальної заробітної плати: сурові реалії

Опубликовано: 17.01.2017

Наприкінці 2016 року українців охопила хвиля радості у зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати до 3200 грн. з 1 січня 2017 року. Але причин для радості не так вже і багато. По-перше, на руки можливо отримати тільки 2500 грн. По-друге з підвищенням мінімальної заробітної плати, відбулось підвищення податкового навантаження. Мінімальне загальне податкове навантаження на одного працівника з трудовою книжкою становить 1 184 гривень на місяць.

Спочатку була схвильованість тим, що будуть перешкоди доступу до правосуддя, але на сьогоднішній день ставка судового збору залежить не від мінімальної заробітної плати, а від прожиткового мінімуму, який становить 1600 грн.

Окрім того, у Кримінальному процесуальному кодексі України знімається прив’язка розміру застави до мінімальної заробітної плати.

Варто звернути увагу на те, що посилюється відповідальність юридичних і фізичних осіб-підприємців у випадку недопущення державного інспектора праці до проведення перевірки:

– штраф у розмірі до 3 мінімальних заробітних плат (9600 грн. з 01.01.2017 р.) у всіх випадках недопущення інспекторів до перевірки (крім випадку, коли темою перевірки є не оформлення трудових договорів з працівниками та неофіційних виплат заробітної плати);

– штраф у розмірі 100 мінімальних заробітних плат (320 000 грн. з 01.01.2017 р.) при не допущенні державного інспектора праці до перевірки, коли вона здійснюється з метою виявлення працівників з не оформленими трудовими договорами, виплати заробітної плати без нарахування та сплати ЄСВ.

З переліком випадків відповідальності за порушення законодавства про працю можна ознайомитись у статті 265 Кодексу Законів про Працю.

Ще однією новацією 2017 року є можливість проведення перевірок у сфері праці і накладання штрафів органами місцевого самоврядування (ОМС). ОМС краще володіють інформацією про стан дотримання законодавства про працю на території своєї територіальної громади, ніж управління Держпраці, які територіально розташовані в обласних центрах.

Звертаємо увагу на доцільність проведення інструктажу працівників підприємства щодо порядку дій у випадку перевірок контролюючими органами для уникнення штрафів.

Каріна ШТЕПА

юрист АК «Прайм»

Будьте в курсе свежих новостей и событий!Позвонить Отправить Email