НКЦПФР оприлюднила пропозиції щодо оподаткування криптоактивів

опубліковано: 14.04.2025

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку опублікувала огляд основних ідей НКЦПФР стосовно варіантів оподатковування різних операцій з віртуальними активами. Це керівництво «Матриця оподаткування віртуальних активів» містить описи таксономії, типології, методи розрахунку, пропозиції оподаткування доходів фізичних осіб та ПДВ транзакцій з віртуальними активами. Згідно з матрицею, розглядаються опції для наступних аспектів:

Об’єкт оподаткування

1. Чистий дохід (Дохід-Витрати). Дозволяє оподатковувати чистий приріст вартості. Об’єкт аналогічний для оподаткування доходу від операцій з цінними паперами, корпоративними правами і є найбільш прийнятним варіантом для стейбкоїнів (EMT/ART), що мають стабільну вартість, та децентралізованих валют, що мають високу волативність. Відсутній податок при наявності збитків від операції. Проте таку модель складно адмініструвати, а збитками можна маніпулювати.

2. Дохід (Виручка). Характеризується простим розрахунком, особливо при обранні моменту визначення доходу лише при обміні на валютні цінності (crypto to fiat). В певних випадках нарахування та сплату податків може бути покладено на CASP (при наданні послуг з обміну віртуальних активів на грошові кошти або діяльність оператора торговельного майданчика для віртуальних активів, якщо розрахунки здійснюються через оператора) або банк чи надавача платіжних послуг (при зарахуванні відповідних доходів). Тим не менш, цей варіант економічно обтяжливий для токенів, що мають високу вольтинність, оскільки навіть при відсутності чистого доходу потребує сплати податків.

Момент визначення доходу

1. За загальним правилом ‒ визнання доходу в момент отримання як компенсації за товари/послуги чи в момент відчуження віртуальних активів в обмін на інші активи, в тому числі на інші віртуальні активи. Це стандартний підхід країн ЄС.

2. Момент обміну віртуальних активів на валютні цінності чи на інші (не цифрові) активи ‒ у якості оподатковуваних операцій розглядаються лише операції відчуження віртуальних активів в обмін на інші валютні цінності чи на інші активи, що не є віртуальними активами.

Ставки оподаткування

1. Стандартна: 18 % податку на доходи фізичних осіб + 5 % військового збору.

2. Пільгова: два варіанти ‒ 5% та 9%.

Податок на додану вартість

Відмічається, що, при порівнянні досвіду інших держав, підходи до оподаткування ПДВ транзакцій з віртуальними активами залишаються нерегламентованими або значно відрізняються між юрисдикціями. Деякі держави-члени ЄС надають таким операціям статус звільнених від ПДВ, інші — не мають чіткої нормативної бази, що спричиняє неоднозначність у податковому трактуванні.

Обсяг обов’язків податкового агента

1. Звітування та утримання податку – традиційна модель, за якою за загальним правилом ПКУ для інвестиційних активів податковий агент має повний податковий обов’язок (нарахування, утримання та перерахування) щодо доходу осіб.

2. Тільки звітування – самостійне декларування особами доходу. Такий підхід у подальшому дозволить максимально просто запровадити Crypto-Asset Reporting Framework та в подальшому імплементувати DAC8.

 

Матриця оподаткування віртуальних активів

Будьте в курсі свіжих новин та подій!



    Зателефонувати Відпривити Email