Прийнято законопроєкт про підвищення податків

опубліковано: 14.10.2024

Верховна Рада України ухвалила в цілому в другому читанні законопроєкт № 11416-д про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану, який активно обговорювався громадськістю та бізнес-спільнотою протягом останніх кількох місяців.

Основні зміни, що запроваджуються у зв’язку із прийняттям закону:

Підвищення ставки військового збору з доходів фізичних осіб з 1,5% до 5%.

Дана норма набирає чинності в декілька етапів. Так, з дати набрання чинності законом військовий збір збільшиться для доходів фізичних осіб у вигляді заробітної плати.

Військовий збір за ставкою 5% з інших доходів (зокрема, дивідендів, доходу від операцій з продажу майна, надання майна в оренду, доходів від цінних паперів, іноземних та інших доходів) необхідно сплачувати, починаючи з 1 січня 2025 року.

Ставка військового збору залишається на рівні 1,5% для військовослужбовців та працівників ЗСУ, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ГУР, Нацгвардії, Державної прикордонної служби, Управління держохорони, Держслужби спецзв’язку, Державної спеціальної служби транспорту.

Запровадження військового збору для платників єдиного податку, що перебувають на спрощеній системі оподаткування.

Ставка військового збору для платників єдиного податку 3 групи встановлюється у розмірі 1% від доходу.

Доходи таких платників оподатковуватимуться за новими правилами, починаючи з першого числа першого місяця календарного кварталу, в якому набере чинності закон. Відтак, з високою ймовірністю всі доходи платників єдиного податку 3 групи за IV квартал підпадатимуть під оподаткування військовим збором.

Також військовий збір запроваджується для фізичних осіб-підприємців, які перебувають на 1, 2 та 4 групі єдиного податку, у розмірі 10% від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на перше число поточного місяця (станом на 11 жовтня сума збору складатиме 800 гривень).

При цьому сплатити військовий збір зазначені ФОП мають за період з жовтня 2024 року.

Варто зауважити, що зміни, які стосуються військового збору, діятимуть до завершення того року, в якому буде скасовано або припинено воєнний стан

Подання щомісячної звітності з податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), військового збору та єдиного соціального внеску (ЄСВ) усіма податковими агентами.

Наразі така звітність подається щоквартально. Вказане нововведення набирає чинності з 1 січня 2025 року та свідчить про створення законодавцем передумов для запровадження економічного бронювання, виходячи із рівня заробітної плати працівника.

Збільшення мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) для сільськогосподарських виробників.

Законом передбачається зміна порядку розрахунку МПЗ. Встановлюється мінімальний розмір цього зобов’язання на рівні 700 гривень з гектара, а для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50% – 1400 гривень з гектара.

Зміни в оподаткуванні банків та фінансових установ.

Банки мають сплатити 50% податку на прибуток у 2024 році, тобто ретроспективно.

Фінансові установи (крім страховиків) сплачують податок у розмірі 25% від прибутку, починаючи з 1 січня 2025 року (на даний момент ставка податку складає 18%).

Встановлення щомісячних авансових платежів з податку на прибуток для АЗС.

Тепер фіксований податок в державний бюджет сплачуватиметься АЗС наперед окремо за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, незалежно від суми майбутнього прибутку. У разі якщо сплачений аванс перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання, то сума такого перевищення не зараховується у зменшення податкових зобов’язань наступних періодів. Крім того, сплачений аванс не повертається платнику податку як надміру або помилково сплачені податкові зобов’язання та не може бути зарахований в рахунок інших податків і зборів.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім окремих пунктів, які почнуть діяти з 2025 року.

Уряд прогнозує, що зміни до податкового законодавства мають принести в бюджет додаткові 58 млрд гривень вже цього року, а наступного – 137 млрд гривень.

Втім, представники української бізнес-спільноти переконані, що запроваджені зміни не призведуть до очікуваних економічних результатів без системних змін у бюджетних витратах в бік їх скорочення (де це можливо), програмно-цільових заходів із розвитку економіки та боротьби з корупцією.

Очікуємо повний текст закону, підписаного Головою Верховною Радою України, для ознайомлення зі всіма прийнятими змінами.

Будьте в курсі свіжих новин та подій!



    Зателефонувати Відпривити Email