Щодо оподаткування ПДВ на період воєнного стану

опубліковано: 26.03.2022

18 березня Державна податкова служба України опублікувала роз’яснення щодо процедури оподаткування ПДВ у певних сферах, що запроваджується Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів щодо дії норм на період дії воєнного стану».

  1. Товари оборонного призначення.

– встановлено режим звільнення від оподаткування ПДВ операцій з ввезення та постачання на митній території України окремих товарів для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони на всій території України;

– термін «продукція оборонного призначення» змінено на «товари оборонного призначення», привівши термінологію (назви товарів) у відповідність до Закону України «Про оборонні закупівлі»;

– від ПДВ звільняються операції з ввезення та постачання на митній території України спеціальних засобів індивідуального захисту та бронежилетів для добровольчих формувань територіальних громад, утворених відповідно до законів України.

  1. Запровадження ставки 7% до операцій з ввезення та постачання пального та нафтопродуктів.

Ця ставка стосується наступних продуктів:

– бензини моторні, важкі дистиляти та скраплений газ, що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД;

– нафта або нафтопродукти сирі, одержанв з бітумінозних порід (мінералів), що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД 2709 00 10 00 та 2709 00 90 00.

  1. Особливості заповнення звітності з ПДВ в період дії воєнного стану.

Під час дії правового режиму воєнного стану платники податку за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, включають до складу податкового кредиту звітного періоду суми ПДВ, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Протягом 6 місяців після припинення або скасування дії правового режиму воєнного стану платники:

– зобов’язані забезпечити реєстрацію в ЄРПН всіх податкових накладних та розрахунків коригування, реєстрація яких відтермінована на час дії правового режиму воєнного стану,

– зобов’язані скоригувати (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками під час останнього на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів.

– зобов’язані формувати податковий кредит за наступні звітні періоди в період дії правового режиму воєнного стану на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів.

  1. Знищення (втрата) товарів під час дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану та передача товарів у державну чи комунальну власність.

 

Податкові зобов’язання з ПДВ не нараховуються, а податковий кредит, сформований при їх придбанні, не коригується, для наступних категорій товарів:

– знищені (втрачені) під час дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану;

– передані в державну чи комунальну власність, у тому числі на користь добровольчих формувань територіальних громад, а також надані на користь інших осіб для потреб забезпечення оборони України під час дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану.

  1. Передача товарів (надання послуг) для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

У випадках здійснення операцій з передачі/надання товарів та послуг установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, такі операції не вважаються операціями з постачання товарів/послуг, та, відповідно, податкові зобов’язання згідно з п.198.5 ст. 198 ПКУ не нараховуються (абзаци четвертий-п’ятий п. 321 Підрозділу 2 Розділу ХХ ПКУ).

До таких установ та організацій належать: Збройні Сили України, Національна гвардія України, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки України, Державна прикордонна служба України, Міністерство внутрішніх справ України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Управління державної охорони України, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, добровольчі формування територіальних громад, інші утворення відповідно до законів України,військові формування, їх з’єднання, військові частини,підрозділи, установи або організації, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, а також центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/аб озаклади охорони здоров’я державної та/або комунальної власності, та/або структурні підрозділи з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

При цьому норми абзацу четвертого п. 321 підрозділу 2 Розділу ХХ ПКУ не застосовуються до операцій з постачання товарів/послуг, які оподатковуються ПДВ за ставкою 0% (операції з постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення наземного військового транспорту чи іншого спеціального контингенту Збройних Сил України та інших установ, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2022 року №178 «Деякі питання оподаткування податком на додану вартість за нульовою ставкою у період запровадження в Україні правого режиму воєнного стану»).

  1. Неврахування платниками поставлених товарів/послуг як благодійної допомоги при обрахунку граничного обсягу для цілей реєстрації платниками ПДВ.

Відповідно до підпункту 69.12 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ операції, передбачені підпунктом 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 ПКУ, що здійснені протягом 2022 року громадськими об’єднаннями та/або благодійними організаціями, не включаються такими громадськими об’єднаннями або благодійними організаціями при визначенні загальної суми для обов’язкової реєстрації платником податком на додану вартість відповідно до статті 181 ПКУ.

 

Джерело:

Повідомлення ДПС

Будьте в курсі свіжих новин та подій!



    Зателефонувати Відпривити Email