- 17.12.2024Європейська Рада ухвалила правила щодо процедур утримання податку
- 04.12.2024Європейська рада ухвалила Імплементаційний регламент про електронне податкове звітування по країнах
- 26.11.2024Нові правила бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час
- 25.11.2024Наближається кінцевий термін подання звітності про бенефіціарних власників компаній США
- 21.11.2024Європейська Рада узгодила оновлення для ПДВ в цифрову епоху
Бронювання працівників в умовах воєнного стану
В цей непростий час перед бізнесом стоїть серйозне питання – забезпечити подальше функціонування в умовах війни. Для цього в першу чергу треба подбати про збереження важливих працівників, які одночасно є військовозобов’язаними.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», бронювання військовозобов’язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.
Порядок бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану було визначено у постанові КМУ від 03.03.2022 р. № 194. Згідно з п. 1 Постанови № 194, Кабмін встановив, що в умовах правового режиму воєнного стану бронювання військовозобов’язаних здійснюється за органами державної влади, іншими державними органами, а також підприємствами, установами, організаціями, які задовольняють потреби Збройних Сил, інших військових формувань, населення.
Крім того, бронювати працівників можуть і уповноважені банки, що залучаються до роботи в умовах особливого періоду, на яких поширюється вищезазначена Постанова.
Механізм здійснення бронювання військовозобов’язаних наступний:
- Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи чи організації подають Мінекономіки лист із пропозиціями щодо бронювання військовозобов’язаних за формою, визначеною у Додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 3 березня 2022 р. № 194 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 218));
- Мінекономіки узагальнює подані пропозиції щодо бронювання військовозобов’язаних і протягом одного робочого дня приймає відповідне рішення та надсилає його копію Міністерству оборони, а також зазначеним органам.
В даному рішенні вказується строк дії відстрочки (максимальна відстрочка – шість місяців).
Згідно з п. 5 Постанови № 194, витяг з наказу Мінекономіки є тим документом, що підтверджує відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час.
Відповідно до п. 4 Постанови № 194 відстрочка від призову підлягає анулюванню у разі:
- закінчення строку її дії;
- завершення виконання або скасування завдання підприємству, установі, організації щодо задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, населення;
- ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, підприємства, установи, організації;
- звільнення військовозобов’язаного з органу державної влади, іншого державного органу, підприємства, установи, організації.
В той же час слід розуміти, що, залежно від обставин та конкретних цілей, окремими міністерствами можуть бути деталізовані списки окремих професій, що підлягають бронюванню, або ж змінено механізм бронювання.
Наприклад, наразі Міненергетики своїм Наказом від 27.02.2022 р. № 93 чітко визначило перелік посад та професій, що підлягають бронюванню під час війни для роботи на об’єктах паливно-енергетичного комплексу. До цього списку було включено:
- гірників, робітників з видобутку корисних копалин, кріпильників, прохідників, підривників;
- електромеханіків, електромонтерів, інженера-енергетика, інженера з охорони праці, начальника відділу, керівника департаменту, начальника складу, інженера-землевпорядника, інженера з технічного нагляду, інженера з котлонагляду, головного геолога, провідного геолога;
- диспетчерів, електрослюсарів, майстрів, машиніста парових турбін, котлочистильника, вогнетривника, вантажників подавання палива, слюсарів всіх спеціальностей, газорізальників, токарів-фрезерувальників;
- робітників енергорозподільчих компаній;
- робітників оператора системи передачі;
- управлінський персонал вищої та середньої ланки суб’єктів господарювання паливно-енергетичного комплексу.
В той же час з метою своєчасного проведення посівної кампанії 2022 року, аграрні підприємства та виробники продовольства мають подавати саме Мінагрополітики списки важливих працівників, яким буде надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час.
Щодо водіїв, які здійснюють перевезення для потреб війська, гуманітарних та медичних вантажів, та військовозобов’язаних працівників підприємств залізничного транспорту, які забезпечують безперебійну роботу залізниці, то тут рішення про їхнє бронювання ухвалюють Мінінфраструктури або обласні чи Київська міська військові адміністрації. Вищезазначені органи надсилають дане рішення до Адміністрації Державної прикордонної служби для подальшого перетину кордону військовозобов’язаним.
- Медіа (78)
- Новини (137)
- Події (21)
- Українська боністика (4)