- 17.12.2024Європейська Рада ухвалила правила щодо процедур утримання податку
- 04.12.2024Європейська рада ухвалила Імплементаційний регламент про електронне податкове звітування по країнах
- 26.11.2024Нові правила бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час
- 25.11.2024Наближається кінцевий термін подання звітності про бенефіціарних власників компаній США
- 21.11.2024Європейська Рада узгодила оновлення для ПДВ в цифрову епоху
Європейський парламент ухвалив Директиву про оподаткування по країнах
На пленарному засіданні 11 листопада депутати Європейського парламенту схвалили нові правила та опублікували законодавчий документ, який зобов’язує великі транснаціональні корпорації публічно декларувати податки, які вони сплачують у кожній державі ЄС. Це один із найзначніших недавніх кроків у боротьбі зі зловживаннями податковими схемами, що сприятиме досягненню податкової прозорості на міжнародному рівні. Відповідну Директиву, яку готують до публікації, розробляли понад п’ять років.
Передумови
Відстеження та встановлення наслідків розмивання податкової бази є серйозним випробуванням для країн, в процесі якого їм непросто правильно оцінювати та здійснювати міжнародні транзакції, проводити аудит та трансферне ціноутворення для транснаціональних компаній (ТНК).
Щоб вирішити цю проблему, Дія 13 «Звітність по країнах», яка є частиною Плану дій ОЕСР щодо боротьби з розмиванням податкової бази та виведенням прибутку з-під оподаткування (BEPS), встановлює правила щорічного обміну податковою інформацією. Ці вказівки зводяться до введення стандартизованого документа – Країнового звіту (Country-by-Country Report, CbC). Звіти CbC засновані як на типовому законодавстві в рамках Дії 13 BEPS, так і на угодах з компетентними органами. До останніх належать Багатостороння конвенція про адміністративну допомогу в податкових справах, двосторонні податкові конвенції та угоди про обмін податковою інформацією.
Хто має розкривати податкову інформацію?
Транснаціональні компанії та їхні дочірні компанії з річною виручкою понад 750 мільйонів євро (що працюють у більш ніж одній країні ЄС) тепер зобов’язані розкривати свої податкові результати та декларувати суми податків, які вони сплачують у кожній країні-члені ЄС. Ця інформація буде опублікована в Інтернеті за допомогою єдиного текстового шаблону.
Яку інформацію необхідно розкривати?
Дані, що надаються ТНК, будуть поділені на кілька обов’язкових розділів: діяльність компанії, кількість штатних співробітників, прибуток або збиток до оподаткування, сума накопиченого та сплаченого податку на прибуток та накопичений прибуток.
Дочірні компанії або філії будуть публікувати свою податкову інформацію, навіть якщо їхній поріг доходу нижчий від згаданих 750 мільйонів євро, але це відбудеться у разі встановлення факту, що дочірня компанія або філія були створені, щоб допомогти материнській компанії приховати свій фактичний прибуток.
Які зобов’язання мають держави, що не є членами ЄС?
Процедура розкриття податкової інформації також поширюватиметься на список юрисдикцій за межами ЄС, які не співпрацюють з ЄС у податкових цілях (країни, що входять до «чорного» та «сірого» списків ЄС), оскільки тенденція до переміщення податкових надходжень до податкових гаваней все ще є актуальною. Більше того, у січні 2021 року Європарламент повідомив, що 6 із 20 найбільших податкових гаваней є країнами ЄС. Згідно з висновками Європейського агентства зі спостереження за податковою сферою, близько 80% прибутку, що переміщується в ЄС, переводять у податкові гавані на території ЄС.
Якими будуть наступні кроки?
Директива набуде чинності через 20 днів після опублікування в Офіційному журналі ЄС. Країни-члени мають 18 місяців на впровадження нових правил у своїх національних законодавствах. Таким чином, очікується, що ТНК мають почати дотримуватись Директиви вже до середини 2024 року.
Законодавчий документ передбачає варіант перегляду Директиви з можливістю повторного огляду її положень через чотири роки, їх переоцінки та розширення у разі потреби.
Раніше цього року 132 члени Інклюзивної групи ОЕСР/G20 з BEPS, які надали інформацію про те, як вони впроваджують звіти CbC та/або працюють над розробкою відповідного внутрішнього законодавства, були проаналізовані на предмет того, наскільки ефективно вони дотримуються зобов’язань стосовно податкової звітності. Серед них понад 100 юрисдикцій продемонстрували гарні результати, створивши відповідні нормативно-правові бази. Україна також формує такі положення, але їй рекомендується більш активно співпрацювати з іншими державами в цій сфері.
Джерела:
https://www.oecd.org/tax/beps/beps-actions/action13/
Читайте далі:
ОЕСР опублікувала огляд останніх змін у реалізації обміну податковою інформацією у понад 100 юрисдикціях https://kac.com.ua/ua/novosti/oesr-predostavila-obzor-poslednih-izmenenij-v-realizatsii-obmena-nalogovoj-informatsiej-v-bolee-chem-100-yurisdiktsiyah/
Оновлено перелік юрисдикцій, які не співпрацюють з ЄС в податкових цілях https://kac.com.ua/ua/novosti/obnovlyon-spisok-yurisdiktsij-ne-sotrudnichayushhih-s-es-v-nalogovyh-tselyah/
- Медіа (78)
- Новини (137)
- Події (21)
- Українська боністика (4)