- 17.12.2024Європейська Рада ухвалила правила щодо процедур утримання податку
- 04.12.2024Європейська рада ухвалила Імплементаційний регламент про електронне податкове звітування по країнах
- 26.11.2024Нові правила бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час
- 25.11.2024Наближається кінцевий термін подання звітності про бенефіціарних власників компаній США
- 21.11.2024Європейська Рада узгодила оновлення для ПДВ в цифрову епоху
На шляху до повернення довоєнного оподаткування: ухвалено законопроект
Верховною Радою України прийнято за основу (в першому читанні) проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану № 8401 від 31.01.2023 р., ініціатором якого є Прем’єр-міністр України. Проект розроблявся на виконання підписаного з МВФ Меморандуму про співпрацю. Пропонуємо ознайомитися з основними положеннями даного акту в редакції, ухваленій в першому читанні.
Поновлення перебігу строків
Запропоновано виключити положення з Податкового кодексу України про те, що на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Також визначено, що зупинення строків, що передбачене чинною редакцією Податкового кодексу України, діє до 1 липня 2023 року.
Скасування особливостей оподаткування – ставки єдиного податку в розмірі 2 відсотки
Визначено, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не довше ніж до 1 липня 2023 року, платниками єдиного податку третьої групи можуть бути фізичні особи – підприємці та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, а відсоткова ставка для них встановлюється у розмірі 2 відсотки доходу.
Наслідки скасування ставки єдиного податку в розмірі 2 відсотки
Проектом визначено, що платники єдиного податку третьої групи, які використовували особливості оподаткування, з 1 липня 2023 року втрачають право на використання особливостей оподаткування і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування.
Відновлення перевірок
Проектом скасовується норма, згідно з якою податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються. Передбачається поновлення перевірок з 1 липня 2023 року.
Крім цього, пропонується визначити, що документальні та фактичні перевірки під час дії воєнного стану проводяться за наявності під час проведення перевірок безпечного:
– доступу, допуску до територій, приміщень та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об’єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов’язані з іншими об’єктами оподаткування такими платниками податків;
– доступу, допуску до документів, довідок про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншої інформації, пов’язаної з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансової і статистичної звітності у порядку та на підставах, визначених законом;
– проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.
Якщо перевірка була розпочата, однак не може бути завершена у зв’язку із відсутністю визначених вище умов, вона може бути зупинена за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу до усунення перешкод для її проведення.
Умови звільнення платників від штрафних санкцій на період воєнного стану
Пропонується зупинити на період воєнного стану положення, згідно з яким за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються.
Водночас, встановлено, що у разі сплати платником податків протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання податкового повідомлення-рішення, суми податкового зобов’язання, нарахованого за результатами документальних перевірок, які були відновлені або розпочаті з 1 липня 2023 року та завершені до дня припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, штрафні (фінансові) санкції (штрафи), нараховані на суму такого податкового зобов’язання, скасовуються, а пеня не нараховується. Сума податкового зобов’язання, сплаченого у порядку, передбаченому цим абзацом, не підлягає оскарженню.
Зміни, що стосуються ПДВ за імпортними операціями
Чинною редакцією Податкового кодексу України визначено, що для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов’язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України – дата складення платником податкової накладної за такими операціями, за умови реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Законодавці пропонують зміни до цього положення, згідно з яким для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата подання податкової декларації з податку на додану вартість за попередній звітний (податковий) період, за якою отримувачем послуг нараховано податкові зобов’язання за такими операціями. У разі якщо за такою декларацією виникло позитивне значення суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 цього Кодексу, до податкового кредиту відносяться суми податку за такими операціями лише після сплати (перерахування) до бюджету суми податку, визначеної у такій декларації.
Зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»
Проектом передбачається, що:
– штрафні санкції не нараховуються платнику протягом воєнного стану, але не довше ніж до 1 липня 2023 року;
– не нараховується пеня протягом воєнного стану, але не довше ніж до 1 липня 2023 року;
– мораторій на проведення документальних перевірок діє до 1 липня 2023 року;
– у разі сплати платником єдиного внеску протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску, суми єдиного внеску, нарахованого за результатами документальних перевірок, які були відновлені або розпочаті з 1 липня 2023 року та завершені до дня припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, штрафні санкції, нараховані на суму такого єдиного внеску, скасовуються, а пеня не нараховується. Сума єдиного внеску, сплаченого у порядку, передбаченому цим абзацом, не підлягає оскарженню.
Зміни до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»
Визначено, що санкції за порушення вимог цього закону не застосовуються до припинення або скасування воєнного стану на території України, крім санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів, але не довше ніж до 1 липня 2023 року.
Текст проекту буде доопрацьований до другого читання, а також депутатами будуть внесені пропозиції поправок до нього.
- Медіа (78)
- Новини (137)
- Події (21)
- Українська боністика (4)