- 29.10.2024росія знову не в списку FATF
- 29.10.2024Анабазис приватних капіталів 2024. Що є тепер банківська таємниця?
- 29.10.202423 жовтня відбувся XI Business & Legal Tax Forum
- 14.10.2024Прийнято законопроєкт про підвищення податків
- 09.10.2024Оновлено список юрисдикцій, що не співпрацюють з ЄС в податкових цілях
Фінансовий моніторинг по-новому
Фінансова розвідка по-новому
28 квітня набув чинності новий закон про фінансовий моніторинг під довгою і вже звично страхітливою назвою «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та розповсюдженню зброї масового ураження».
Для пересічного громадянина така назва аж ніяк не формує асоціативний зв’язок із власними справами, хіба тільки він не ховає під ліжком костюм суперлиходія та пульт від бомби уповільненої дії. Однак, положення закону про фінансовий моніторинг поширюються на фінансову діяльність значно більшої кількості громадян, ніж може здатися на перший погляд.
Наприклад, до списку суб’єктів первинного фінансового моніторингу внесені також оператори поштового зв’язку. Таким чином, якщо ви є активним користувачем послуг Нової пошти, за певних умов, щодо вас Нова пошта, як суб’єкт фінмоніторингу, буде зобов’язана проводити відповідний збір інформації з її подальшим аналізом і – в обумовлених випадках – передачею цієї інформації «куди треба». Отже, розглянемо детальніше, хто, в яких випадках і яким чином буде відслідковувати вашу фінансову активність і якими подальшими діями це може супроводжуватися.
Первинний фінансовий моніторинг зобов’язані проводити:
Банки, страхові компанії, ломбарди, і інші фінансові установи;
Платіжні організації, учасники і члени платіжних систем;
Товарні та інші біржі, які проводять фінансові операції з товарами;
Професійні учасники ринку цінних паперів (крім осіб, які торгують на фондовому ринку);
Оператори поштового зв’язку, установи, що надають послуги з переказу коштів та здійснення валютних операцій (наприклад Western Union);
Філії та представництва іноземних компаній, що представляють фінансові послуги в Україні;
Постачальники послуг, пов’язані з обігом віртуальних активів;
Юридичні особи, які надають окремі фінансові послуги (не будучи фінансовими установами);
Аудитори, бухгалтери, податкові консультанти, адвокати, нотаріуси, юридичні фірми, компанії, які надають послуги зі створення та управління юридичними особами, ріелтори, суб’єкти господарювання, які здійснюють продаж за готівку дорогоцінних металів і каменів а також виробів з них (ювеліри). Важливо зауважити, що на осіб, які здійснюють таку діяльність на основі трудових правовідносин, така вимога не поширюється, тобто інхаус юрист або бухгалтер в штаті не зобов’язаний передавати інформацію про фінансові операції роботодавця вітчизняній Фінрозвідці.
Коли зазначені суб’єкти фінансового моніторингу зобов’язані проводити належну перевірку клієнтів?
– У разі встановлення ділових відносин. Однак перевірка необов’язкова, якщо мова йдеться про участь в лотереї, якщо ставка гравця не перевищує суми 5 тис. Грн або укладення договору страхування, згідно з яким не передбачено виплату страхової виплати в разі, якщо застрахована особа доживає до віку, визначеного договором, де загальний страховий платіж не перевищує 27 тис. грн.
– Наявності підозр (не залежно від суми фінансової операції, в такому випадку суб’єкт зобов’язаний терміново повідомити до спеціально уповноваженого органу та подати документи, на основі яких такі підозри виникли)
– Здійснення переказів (міжнародних в тому числі) без відкриття рахунку на суму 30 тис. Грн. і більше
– Проведення фінансової операції з віртуальними активами на суму 30 000 грн. і більше (фактично, фінансовий моніторинг поширено на ринок криптовалют)
– Виникнення сумнівів в достовірності та повноти ідентифікаційних даних клієнта;
– Проведення разової операції без встановлення ділових відносин на суму 400 тис. Грн і більше (30 тис грн і більше, якщо мова йде про лотереї). Про таких операціях банк, або інший суб’єкт фінансового моніторингу, зобов’язаний протягом 5 днів доповісти в державні органи.
Причому, в разі якщо ця сума буде роздроблена на кілька транзакцій – такі операції можуть бути визнані пов’язаними і без перевірки також не обійдеться.
Крім того, суб’єкти зобов’язані зберігати документи протягом 5 років після припинення ділових відносин з клієнтом, зокрема, щодо проведення належної перевірки клієнтів і навіть щодо осіб, яким було відмовлено у встановленні ділових відносин та проведенні фінансових операцій – всю документацію, включаючи кореспонденцію.
Потрібно пам’ятати, що одним з основних принципів запобігання та протидії відмиванню доходів (фінансового моніторингу), є принцип пріоритету заходів попередження над заходами протидії – що закликає суб’єктів моніторингу ретельніше доглядати за фінансовою активністю клієнтів і уважніше аналізувати відомості про них.
Також потрібно зауважити, що іншим важливим принципом зазначеного закону є звільнення від відповідальності за шкоду, заподіяну в зв’язку з проведенням фінансового моніторингу особами, які зобов’язані його проводити. З чого випливає, що якщо ваша фінансова операція буде заморожена через підозри, що виникли під час проведення перевірки, наприклад, банком, і це завдасть шкоди вашій господарської діяльності, компенсувати таку шкоду шляхом ініціювання судового позову до банку дуже малоймовірно, так що основна рекомендація – це спочатку критично оцінити плановані фінансові операції, подивитися заявлені суми на відповідність граничним показниками і підготувати пакет документів на захист їх законного характеру і бути готовим доводити прозорість походження коштів.
- Медіа (77)
- Новини (129)
- Події (21)
- Українська боністика (4)