Сплата єдиного податку в період дії воєнного стану

опубліковано: 26.03.2022

15.03.2022 р. Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм  на період дії воєнного стану» № 2120-IX, спрямований на забезпечення підтримки громадян та бізнесу в Україні на період воєнного стану.

Закон передбачає наступні пільги та стимули для платників єдиного податку, які перебувають на спрощеній системі оподаткування:

Сплата єдиного податку ФОПами 1-ї та 2-ї групи

Для зазначеної категорії осіб сплата єдиного податку є добровільною з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Декларація платника єдиного податку такими особами не заповнюється за період, в якому єдиний податок не сплачувався.

При цьому Закон України № 2118-IX від 03.03.2022 р. звільнив платників податків від відповідальності за неподання податкової звітності з обов’язковим виконанням такого обов’язку протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Сплата єдиного податку платниками 3-ї групи

Згідно з п. 293.3 ст. 293 Податкового кодексу України для платників 3-ї групи встановлена відсоткова ставка у розмірі:

3% доходу – у разі сплати ПДВ;

5% доходу – у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.

Водночас на період дії правового режиму воєнного стану Закон надає можливість  ФОПам та юридичним особам будь-якої організаційно-правової форми незалежно від того, на якій системі оподаткування вони перебувають, стати платниками єдиного податку 3-ї групи з наступними особливостями оподаткування:

Ставка податку:

ФОПи та юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми – платники єдиного податку 3-ї групи зі спеціальним режимом оподаткування – сплачують єдиний податок за відсотковою ставкою у розмірі 2% доходу. 

Обсяг доходу:

Платниками єдиного податку 3-ї групи зі спеціальним режимом оподаткування можуть бути особи, у яких обсяг доходу протягом календарного року не перевищує 10 мільярдів гривень.

Обмеження щодо кількості працівників:

Відсутні обмеження щодо кількості осіб, які перебувають у трудових відносинах з такими платниками податків.

Сплата ПДВ:

Платники 3-ї групи звільняються від сплати ПДВ при здійсненні операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Процедура обрання або переходу на спрощену систему оподаткування:

Нові особливості оподаткування для платників 3-ї групи не застосовуються автоматично. Для їх обрання потрібне волевиявлення платника податків у вигляді подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, в тому числі платниками 3-ї групи, які наразі сплачують єдиний податок за ставкою 3% (з ПДВ) або 5% (без ПДВ).

Форма заяви про застосування спрощеної системи затверджена наказом Мінфіну від 16.07.2019 р. № 308. У заяві слід вказувати про обрання або зміну ставки податку на 2% без ПДВ. Заява подається до контролюючого органу за місцем податкової адреси в електронній формі через розділ «Ведення звітності» приватної частини електронного кабінету платника податків.

Звертаємо увагу, що заяву необхідно подати до останнього числа місяця, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування. Тобто для того, щоб скористатися вищезазначеними особливостями оподаткування вже з 1 квітня 2022 року, заяву необхідно подати до 31 березня 2022 року включно.

Новостворені суб’єкти господарювання, які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування, вважаються платниками єдиного податку 3-ї групи з дня їх державної реєстрації.

Категорії осіб, які не можуть обрати 3 групу єдиного податку за ставкою 2%:

а) суб’єкти господарювання (юридичні особи та ФОПи), які здійснюють:

  • діяльністьзорганізації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);
  • обмініноземноївалюти;
  • виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібногопродажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльностіфізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);
  • видобуток,реалізаціюкорисних копалин;

б) страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів;

в) представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;

г) фізичні та юридичні особи – нерезиденти.

Податковий (звітний) період:

Для платників єдиного податку 3-ї групи зі спеціальним режимом оподаткування податковим (звітним) періодом є квартал. Податкову декларацію платника єдиного податку такі особи подають за податковий (звітний) квартал (із вказівкою суми помісячного доходу) у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.

Єдиний податок потрібно буде сплачувати щомісяця – до 15 числа наступного місяця (авансовий внесок за підсумками попереднього місяця). При цьому розрахунок суми податку за звітний квартал та сплата задекларованих сум здійснюються з урахуванням авансових внесків єдиного податку, сплачених протягом звітного кварталу.

У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, зокрема щодо дотримання термінів подання звітності, сплати податків та зборів, застосовуються положення п. 69.1 підрозділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, впроваджені Законом України від 03.03.2022 р. № 2118-IX, про відсутність будь-яких штрафних санкцій за умови виконання платником  податків відповідних обов’язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Період, протягом якого застосовуються особливості оподаткування, встановлені для платників 3-ї групи:

З 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Дії платників після припинення або скасування воєнного стану:

Платники єдиного податку 3-ї групи зі спеціальним режимом оподаткування автоматично втратять право використання особливостей оподаткування, встановлених на період дії воєнного стану в Україні, та вважатимуться такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники перебували до обрання вищевказаних особливостей оподаткування.

Крім того, платники податків мають право самостійно відмовитися від використання пільг та переваг, встановлених для 3-ї групи єдиного податку, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому було прийнято таке рішення.

Вищезазначені зміни до податкового законодавства набрали чинності 17.03.2022 р. після офіційного оприлюднення Закону України № 2120-IX від 15.03.2021 р.

Юристи та податкові консультанти Адвокатської компанії «Прайм» допоможуть Вам зважити переваги та недоліки застосування нових особливостей оподаткування та за необхідності – у заповненні та поданні заяви про застосування спрощеної системи оподаткування.

Будьте в курсі свіжих новин та подій!



    Зателефонувати Відпривити Email