- 17.12.2024Європейська Рада ухвалила правила щодо процедур утримання податку
- 04.12.2024Європейська рада ухвалила Імплементаційний регламент про електронне податкове звітування по країнах
- 26.11.2024Нові правила бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час
- 25.11.2024Наближається кінцевий термін подання звітності про бенефіціарних власників компаній США
- 21.11.2024Європейська Рада узгодила оновлення для ПДВ в цифрову епоху
Важливі зміни податкового та іншого законодавства у зв’язку з введенням воєнного стану
З огляду на дію правового режиму воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», Верховною Радою України були прийняті важливі зміни до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів, зумовлені необхідністю підтримки громадян та бізнесу у зв’язку з військовою агресію російської федерації проти України.
1) Не потрібно сплачувати ПДФО з благодійної допомоги, наданої на користь:
– учасників бойових дій – військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших військових формувань, добровольчих формувань територіальних громад, поліцейських та працівників Національної поліції України;
– працівників підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, які залучаються та беруть безпосередню участь у відсічі і стримування збройної агресії російської федерації та перебувають (перебували) безпосередньо в районах проведення бойових дій, або на користь членів їх сімей;
– фізичних осіб, які постраждали від військової агресії, а саме осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій.
Вказане звільнення стосується благодійної допомоги, наданої протягом дії правового режиму воєнного стану.
2) Громадяни звільняються від відповідальності перед кредитодавцем за прострочення виконання зобов’язань за договором про споживчий кредит.
Неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена договором за прострочення зобов’язань, в період з 24.02.2022 р. до закінчення тридцятиденного строку після дня завершення або скасування воєнного стану, підлягають списанню.
Збільшення процентної ставки за користування кредитом забороняється, крім випадків застосування змінюваної процентної ставки згідно зі ст. 1056-1 Цивільного кодексу України.
3) Зупинено дію норм, які надавали право іпотекодержателю виселяти з іпотечного житла його мешканців, набувати право власності на предмет іпотеки або продавати його.
Вказані зміни діють в період воєнного стану та у тридцятиденний строк після дня його завершення або скасування.
4) На період дії воєнного стану передача пального на потреби Збройних Сил України та підрозділів територіальної оборони, а також як гуманітарної допомоги не оподатковується акцизним податком та ПДВ.
Операції із ввезення і постачання на територію України бензину, дизельного палива, скрапленого газу, а також нафти оподатковуватимуться ПДВ за ставкою 7%. Одночасно ставки акцизного податку на бензини моторні, дизельне паливо та скраплений газ встановлено на рівні 0 євро за 1000 літрів.
Розширено перелік операцій щодо звільнення від ПДВ та мита при ввезенні та постачанні на територію України касок, бронежилетів, шоломів, лікарських засобів, інших товарів оборонного призначення.
5) На період дії воєнного стану неприбуткові організації мають право передавати майно, надавати послуги, використовувати свої доходи (прибутки) для надання допомоги учасникам бойових дій, закладам охорони здоров’я або перераховувати грошові кошти на спеціальні рахунки, відкриті НБУ для збору коштів незалежно від мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами неприбуткової організації. При цьому гарантується, що такі організації не втратять свій неприбутковий статус.
6) Санкції за порушення закону про реєстратори розрахункових операцій (РРО) не будуть застосовуватися до завершення воєнного стану, крім санкцій за порушення при продажу підакцизної продукції.
7) На період дії воєнного стану зупиняється перебіг строків, визначених Податковим кодексом України, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
8) Податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються. Разом з тим, скасовано мораторій на проведення фактичних перевірок суб’єктів підприємницької діяльності, що може негативно позначитися на діяльності суб’єктів господарювання в період дії воєнного стану.
Вказані зміни до податкового та іншого законодавства набрали чинності 17.03.2022 р. після опублікування Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» № 2120-IX від 15.03.2022 р.
- Медіа (78)
- Новини (137)
- Події (21)
- Українська боністика (4)