Запровадження прогресивної шкали оподаткування заробітної плати (законопроект № 7406)

опубліковано: 14.06.2022

У парламенті за ініціативи народних депутатів на чолі з Разумковим Д.О. зареєстровано законопроект № 7406, яким вносяться зміни до Податкового кодексу України та Закону України «Про збір та облік ЄСВ» в частині правил оподаткування заробітної плати та нарахування єдиного соціального внеску.

На думку ініціаторів законопроекту, його прийняття зменшить податкове навантаження на заробітну плату і забезпечить істотну підтримку роботодавців та працівників в умовах воєнного часу, що сприятиме відновленню економіки та покращенню соціально-економічній ситуації в країні.

Розглянемо запропоновані зміни:

  1. Податок на доходи фізичних осіб

Тимчасово, починаючи з 1 липня 2022 року та у період воєнного стану, пропонується встановити прогресивну шкалу для податку на доходи фізичних осіб щодо доходів у формі заробітної плати (включаючи основну та додаткову заробітну плату та інші заохочувальні та компенсаційні виплати):

? 9% – якщо заробітна плата від одного роботодавця не перевищує 5 мінімальних заробітних плат за календарний місяць (32 500 грн).

? 18% – якщо сума заробітної плати від одного роботодавця становить від 5 до 10 мінімальних заробітних плат за календарний місяць (32 501 – 65 000 грн).

При цьому ставка податку 18% застосовується до суми перевищення над базою оподаткування, визначеною попереднім пунктом. Тобто, дохід в сумі 32 500 грн. буде оподатковуватися за ставкою 9%, а все, що перевищує дану суму – за ставкою 18%.

? 25% – якщо заробітна плата від одного роботодавця перевищує 10 мінімальних заробітних плат за календарний місяць (від 65 001 грн).

Аналогічно, ставка 25% застосовується до суми перевищення над базою оподаткування, визначеною попереднім пунктом. Іншими словами, за цією ставкою буде оподатковуватися лише та частина зарплати, що перевищує 65 000 грн.

Наразі ставка ПДФО щодо доходів, нарахованих  у формі заробітної плати, встановлена на рівні 18% незалежно від розміру нарахованої (виплаченої) заробітної плати.

  1. Єдиний соціальний внесок

Схожим чином пропонується врегулювати питання нарахування і сплати роботодавцем ЄСВ:

? 11%, але не нижче розміру мінімального страхового внеску (1 430 грн) – якщо сума заробітної плати не перевищує 5 мінімальних заробітних плат за календарний місяць (32 500 грн).

? 22% – якщо заробітна плата становить від 5 до 10 мінімальних заробітних плат за календарний місяць (32 501 – 65 000 грн).

? 29% – якщо сума заробітної плати перевищує 10 мінімальних заробітних плат за календарний місяць (від 65 001 грн).

Ставки ЄСВ 22% та 29% за таким же принципом будуть застосовуватися до суми перевищення над базою оподаткування, визначеною попередніми пунктами.

Зазначені ставки слід використовувати також при нарахуванні заробітної плати фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи незалежно від розміру зарплати.

На сьогодні ставка нарахування єдиного внеску становить 22% від суми зарплати, але не нижче 1 430 грн та не більше 97 500 грн.

Слід зазначити, що Європейська Бізнес Асоціація висловила свої заперечення щодо прийняття законопроекту. На думку бізнес-спільноти, такі заходи в період війни є руйнівними для бізнесу, який продовжує працювати, підтримувати країну, співробітників та виплачувати заробітні плати. Особливо на собі це відчує сумлінний бізнес, який прозоро виплачує високі заробітні плати кваліфікованим працівникам.

Посилення зарегульованості, збільшення податкового навантаження врешті-решт можуть спричинити такі негативні явища, як збільшення вартості товарів та послуг сумлінних компаній, тінізацію оплати праці та загалом економіки, ймовірну втрату кваліфікованих кадрів тощо. Такі дії  аж ніяк не сприятимуть ані відновленню економіки, ані зменшенню безробіття.

На даний момент триває розгляд законопроекту Головним комітетом з питань фінансів, податкової та митної політики, який має надати свої висновки та рекомендації за наслідками опрацювання проекту.

У разі прийняття закону вищезазначені норми діятимуть із 1 липня 2022 року, та їх застосовуватимуть тільки на період воєнного стану.

Юристи та консультанти K.A.C. Group будуть раді проконсультувати з питань, пов’язаних із змінами в законодавстві у зв’язку із введенням воєнного стану, а також надати всебічну юридичну підтримку.

Будьте в курсі свіжих новин та подій!



    Зателефонувати Відпривити Email