Амністія капіталів. Результат

опубліковано: 28.04.2023

Отже, 1 березня в Україні завершилась податкова амністія, а по суті – амністія капіталів. Перш ніж зробити деякі висновки, трохи цифр:

  1. За оцінкою голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, в Україні «в тіні» знаходиться понад 45 млрд. дол. США капіталів. Біля 30-ти мільярдів оцінювались як такі, що можуть бути амністовані.
  2. Станом на 1 березня 2023 року через податкову амністію було задекларовано приблизно 150 млн. дол. США.
  3. Податковою амністією скористались менше 1 тис. осіб.
  4. В бюджет країни нараховано 547 млн. грн державного збору. Реально сплачено – 326 млн. грн.

Причин такого результату безліч, від суб’єктивних до об’єктивних; маємо купу аналітики з цього приводу від податківців, професійних консультантів, фінансових оглядачів тощо. 

 Можна виділити три найсуттєвіші з них:

  1. Недовіра підприємців до державних контролюючих інституцій, перш за все – податкових органів і судів, єдиний маркер яких – упередженість,  корупція, непрофесійність.
  2. Легалізація грошових коштів передбачала зарахування амністованих грошей шляхом їх внесення на спеціальні банківські рахунки. А банки, в свою чергу, керуються не тільки нормами законодавства України, а й внутрішніми правилами фінансового моніторингу. Більшості банків було нецікаво мати на своїх рахунках апріорі «сірі» гроші, бо амністія не відбілює історію їх походження.
  3. Війна. Податкова амністія передбачала сплату державного збору в 4% від амністованих капіталів. На час воєнних дій практично те ж саме можна зробити за 2% в рамках існуючого законодавства.

І трохи висновків:

  1. Закінчення дії податкової амністії фактично впливає навіть на тих, хто про неї нічого і не чув. Бо у відповідному Законі зазначено, що всі українці, які не подадуть одноразову декларацію у рамках податкової амністії, фактично декларують державі, що у них немає якогось майна чи активів, отриманих без сплати податків. Як сказав Данило Гетманцев: «Є важливий момент. Хто скористався – молодець, хто не скористався – більше такого шансу не буде. Усе. Ми дали людям можливість підвести межу під своїм минулим».
  2. Інформацію та документи, які були надані для оформлення процедури податкової амністії, обробляє державна Служба фінансового моніторингу. Про виявлені підозрілі факти вона, згідно законодавства, повідомляє Бюро економічної безпеки. БЕБ вже проводить відповідні кримінальні розслідування та притягає у разі порушення законодавства до відповідальності. В ККУ легко знайти відповідні статті щодо неправомірного набуття майна або несплати податків в особливо крупних розмірах від такого майна.

 

Володимир Гаркуша,

Керуючий партнер K.A.C. Group

K.A.C. Group на Facebook: https://www.facebook.com/kac.group.kiyv/ 

Будьте в курсі свіжих новин та подій!



    Зателефонувати Відпривити Email