Щодо ведення бізнесу в умовах воєнного стану

опубліковано: 17.03.2022

Аграрна промисловість

Враховуючи важливість підтримання продовольчої безпеки країни, в сфері сільського господарства для забезпечення посівної кампанії 2022 року урядом було вжито наступних заходів:

  1. Згідно з наказом Мінагрополітики, на період воєнного стану можна не реєструвати сільгосптехніку. Це стосується, зокрема: тракторів; самохідних шасі; самохідних с/г, дорожньо-будівельних та меліоративних машин; інших с/г машин та їх складових вітчизняного й іноземного виробництва. Після припинення воєнного стану власники будуть зобов’язані зареєструвати техніку протягом 90 днів.
  2. Відповідно до вимог постанови КМУ від 3 березня 2022 року №194, аграрні підприємства та виробники продовольства мають подавати Мінагрополітики списки критично важливих працівників, яким буде надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час.
  3. Було скасовано додаткові процедури з сертифікації насіння на час воєнного стану. Так, відповідно до Наказу № 132 від 1.03.2022 року, Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції має забезпечити:

–  процес безперебійної реалізації насіння та садивного матеріалу, необхідного для посіву, без додаткових процедур сертифікації;

– визнання сертифікату країни-виробника на імпортоване насіння без додаткових процедур.

В той же час Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів має визнавати іноземну сертифікацію на насіння та може інспектувати фітосанітарний стан насіння, але не застосовувати фітосанітарну експертизу.

Отже, ми бачимо, що дані заходи в першу чергу спрямовані на проведення посівної кампанії в 2022 році та мають на меті полегшення життя аграріїв в сфері техніки, робочої сили та засобів для посіву.

Обмеження експорту

Згідно з постановою уряду №207 від 5 березня, було встановлено нові правила експорту низки сільськогосподарських товарів в умовах воєнного стану.

Заборона експортувати наступні товари:

  • овес;
  • просо;
  • гречку;
  • цукор;
  • сіль;
  • жито;
  • велику рогату худобу та яловичину.

Дозволено експортувати за умови вказаного декларативного ліцензування наступні товари:

  • пшеницю і суміш пшениці та жита (меслин);
  • кукурудзу;
  • м’ясо курей свійських;
  • яйця кур свійських;
  • олію соняшникову.

Для експорту цих товарів необхідно отримати дозвіл після подачі відповідних документів (заявка на видачу безоплатної ліцензії за формою, затвердженою наказом Міністерства економіки України від 09.09.2009 № 991; лист-звернення щодо оформлення ліцензії; документ, що підтверджує поставку) до Мінекономіки, яке в свою чергу протягом доби повинно видати ліцензію на експорт.

Все інше, не зазначене в переліку, може експортуватись вільно згідно зі стандартною процедурою.

Логістика

Серед заходів, які були вжиті у сфері вантажних і залізничних перевезень, потрібно виділити наступне:

А) Було спрощено порядок перетину державного кордону для водіїв віком від 18 до 60 років. Дане рішення стосується як водіїв вантажівок, так і залізничного транспорту, які здійснюють: міжнародні вантажні перевезення; перевезення для потреб Збройних Сил України; перевезення медичних вантажів; вантажів гуманітарної допомоги. Так, для отримання відповідного рішення перевізник має звернутися з даними про водіїв або до Мінінфраструктури, або до обласних та міських військових адміністрацій.

Б) Слід зауважити, що наразі нормативно-правових актів, які змінюють порядок здійснення вантажних та залізничних перевезень, немає. Враховуючи той факт, що ситуація з транспортною інфраструктурою доволі швидко може змінюватися, рекомендуємо при плануванні та здійсненні перевезень керуватися наступними порадами:

? Звертати увагу на комендантську годину, оскільки вона часто змінюється місцевими органами;

? Щоденно слідкувати за ситуацією в транспортній інфраструктурі в країні, про яку повідомляє Мінінфраструктури, за наступним посиланням: https://www.kmu.gov.ua/tag/transport, де можна знайти інформацію, наприклад, про небезпеку тих чи інших маршрутів, про роботу пунктів видачі дозволів на міжнародні вантажні перевезення, про спрощення перетину кордонів для перевізників у тих чи інших країнах і т.д.;

? Слідкувати за наступними офіційними ресурсами, які повідомляють про роботу інфраструктурної галузі:

– Міністерство інфраструктури України: https://t.me/miUkraune

– Укрзалізниця: https://t.me/UkrzalInfo 

– Укравтодор: https://www.facebook.com/Ukravtodor.Gov.Ua

–  Державна служба України з безпеки на транспорті (ДСБТ): https://www.facebook.com/DSBT.UA

Будьте в курсі свіжих новин та подій!



    Зателефонувати Відпривити Email