Огляд процедури сплати податків в умовах воєнного стану

опубліковано: 17.03.2022

Щодо сплати податків та зборів на період дії воєнного стану:

1) Закон «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 03.03.2022 р. № 2115-IX (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2115-20)

Закон передбачає надання можливості фізичним особам, фізичним особам-підприємцям, юридичним особам подати облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та (або) в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов’язку подати документи.

2) Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 03.03.2022 р. № 2118-IX (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2118-20#Text)

Згідно з законом, на період до припинення або скасування воєнного стану, у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, платники податків звільняються від передбаченої ПКУ відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Тобто закон не звільняє від сплати податків та зборів, передбачених ПКУ (включаючи ПДФО, військовий збір, єдиний податок), а лише надає можливість відтермінувати їх сплату у зв’язку із введенням воєнного стану.

Надалі можливе розширення пільг шляхом звільнення від сплати окремих податків. Зокрема, 07.03.2021 р. Президент України В. Зеленський оголосив про звільнення від сплати податку на землю та орендної плати за землю державної та комунальної власності на всіх територіях, де ведуться бойові дії (ТОВ «АВК «СІЧ»). «Усе це – на час воєнного стану та ще мінімум на рік після його завершення». Однак, зазначене потребує законодавчого закріплення.

Стосовно сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (ТОВ «Солюшен Інвест»), подібних анонсів не було, хоча під час введення Кабміном карантину у зв’язку з поширенням COVID-19 в березні 2020 року платників було звільнено від сплату податку на нерухоме майно (за один календарний місяць).

Щодо сплати ЄСВ:

В. Зеленський анонсував звільнення від сплати ЄСВ ФОПів першої та другої груп. Підприємства та ФОПи третьої групи звільняються від сплати ЄСВ лише за найманих працівників, які були призвані до лав ЗСУ та інших захисних формувань, зокрема тероборони.

Відтермінування сплати податків та зборів, передбачене Законом № 2118-IX від 03.03.2022 р., не поширюється на ЄСВ, порядок справляння якого передбачений іншим Законом – «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Тим не менш, Закон «Про збір та облік єдиного внеску…» звільняє від штрафних санкцій за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на час дії карантину, який був продовжений Кабміном до 31 травня 2022 року.

Варіанти звільнення від сплати податків, ЄСВ:

Якщо працівнику за відповідний місяць було нараховано певну суму зарплатних виплат, то й ЄСВ, ПДФО та військовий збір необхідно нарахувати і сплатити (лютий 2022 року).

Альтернативні варіанти:

1) Відпустка без збереження заробітної плати. Якщо працівник знаходиться у відпустці без збереження заробітної плати повний календарний місяць, зарплатні податки не сплачуються, а ЄСВ не нараховується, оскільки відсутня база нарахування єдиного внеску.

Ст. 84 КЗпП України закріплена максимальна тривалість неоплачуваної відпустки – не більше 15 календарних днів, однак протягом періоду карантину (до 31 травня 2022 року) термін такої відпустки не буде враховуватися до загальної законодавчо закріпленої тривалості, передбаченої ст. 84 КЗпП України.

2) Існує також варіант з оформленням простою, однак це лише частково зменшить виплату до 2/3 розміру зарплати згідно з ч. 3 ст. 113 КЗпП України.

Будьте в курсі свіжих новин та подій!



    Зателефонувати Відпривити Email