Плата за землю під час війни – роз’яснення ДПС

опубліковано: 19.05.2022

З метою підтримки платників податків та зниження податкового навантаження в умовах війни, парламентом було ухвалено Закон України від 15.03.2022 р. № 2120-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», яким вносяться такі зміни до Податкового кодексу України, що стосуються плати за землю (підпункт 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України):

від чого звільняються платники: не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї)), розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та які перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб; а також за земельні ділянки (земельні частки (паї)), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди;

строк дії пільги: тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан;

на які території поширюється: перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Станом на сьогодні, урядом не прийнято постанову, що визначала б перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.

При цьому, було прийнято інші документи, що певним чином містять норми про такі території. Юристи Адвокатської компанії «Прайм» проаналізували їх та дійшли таких висновків:

  1. Стосовно розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка» від 06.03.2022 р. № 204-р.

Дане розпорядження не є документом, який, відповідно до норм Податкового кодексу України, визначає перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих, оскільки воно, по-перше, спрямоване на визначення кола осіб, які мають право на отримання грошової допомоги; по-друге, воно не оновлювалося з дати його прийняття. Враховуючи викладене, цей документ не може використовуватися для встановлення права на податкову пільгу.

  1. Стосовно наказу Мінрегіону «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 03 травня 2022 року» від 25.04.2022 р. №75, який постійно оновлюється з огляду на ситуацію, що складається на полі бойових дій.

Цей наказ було прийнято на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022 р. № 457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України», і він спрямований на визначення кола осіб, які мають право на виплати як внутрішньо переміщені особи.

Вважаємо, що цей наказ не може бути використаний в цілях звільнення від оподаткування, як з урахуванням мети його прийняття, так і з урахуванням органу, що його ухвалив (Мінрегіон, а не Кабмін, як це передбачено Податковим кодексом України).

Однак у зв’язку із непоодинокими запитаннями платників податків щодо цього документа, юристи Адвокатської компанії «Прайм» звернуться до податкової для отримання індивідуальної податкової консультації щодо нормативного акту, який встановлює перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих. У разі отримання ІПК, вона буде опублікована.

Крім викладеного вище, важливими є питання правильного відображення у податковій звітності права на пільги щодо сплати податку. ДПС роз’яснює питання щодо декларування плати за землю наступним чином:

1) зважаючи на те, що граничний термін подання податкової декларації з плати за землю на 2022 рік припав на 21 лютого 2022 року, платникам плати за землю за відповідні ділянки у межах визначених територій слід, за можливості, подати уточнюючі податкові декларації після офіційного оприлюднення такого переліку;

2) в уточнюючих податкових деклараціях необхідно, починаючи з березня 2022 року, змінити податкові зобов’язання, які були задекларовані до сплати у раніше поданих податкових деклараціях, та зазначити у розмірі «0», крім податкових зобов’язань за січень та лютий 2022 року. Це стосується також платників єдиного податку четвертої групи, які у лютому 2022 року подали відповідні податкові декларації з плати за землю;

3) для забезпечення можливості подальшої ідентифікації підстав зменшення податкових зобов’язань, у податковій декларації у графі «Код пільги» в якості коду пільги зазначити номер Закону України, а саме 2120.

Надано також приклади заповнення уточнюючих податкових декларацій з земельного податку та з орендної плати за 2022 рік у зв’язку із прийняттям Верховною Радою України Закону № 2120-ІХ, що містяться за посиланням: https://tax.gov.ua/zakonodavstvo/podatkitazbori/zagalnoderjavnipodatki/platazazemlyufizichnioso/formizvitnosti/.

Повний текст роз’яснення доступний за посиланням: https://ck.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/581695.html.

Будьте в курсі свіжих новин та подій!



    Зателефонувати Відпривити Email