Прийнято Закон про функціонування податкового режиму Дія Сіті

опубліковано: 21.12.2021

14 грудня Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (проект № 5376), що ставить за мету сприяння формуванню конкурентної сфери для розвитку технологій та інновацій в українській економіці. Закон набирає чинності з 1 січня 2022 року.
Відповідно до обґрунтування авторів законопроекту, такі дії є своєчасними для держави, враховуючи швидкий темп зростання технологічної індустрії. За даними української IT-компанії N-iX, інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ) займають третє місце за обсягом експорту послуг, що становить п’яту частину від всього експорту послуг України. Дохід у секторі ІКТ зростає на 26% щороку, кількість компаній у цій галузі перевищує 4000. Кількість спеціалістів, зайнятих в IT-професіях, у 2020 році досягла майже 200 тис.
Основні засади Закону стосовно оподаткування цифрової галузі
Закон передбачає низку податкових стимулів для ІТ-індустрії в Україні та вдосконалення норм оподаткування сфери цифрової економіки. Сукупність усіх цих положень утворює спеціальний правовий режим, що отримав назву «Дія Сіті» та регулюється Законом № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».
Резиденти (юридичні особи, які використовують режим Дія Сіті) діляться на дві групи: перша сплачує податок на прибуток підприємств на особливих умовах (за ставкою 9%), друга застосовує чинну концепцію нарахування і сплати податку на прибуток за ставкою 18%.
Також встановлюються положення про відповідальність для юридичних осіб, що скористалися пільговим режимом, при цьому не дотримуючись критеріїв, що висуваються до резидентів Дія Сіті.
Законом запроваджується:
? спеціальний режим оподаткування резидентів Дія Сіті ? ІТ-компаній, що відповідають вимогам, передбаченим Законом № 1667-IX, та будуть включені до спеціального реєстру;
? спеціальний режим оподаткування окремих доходів працівників резидентів Дія Сіті та залучених ними гіг-спеціалістів – фахівців, які виконують роботи (надають послуги) як підрядники на підставі гіг-контрактів, укладених з резидентом Дія Сіті в якості замовника.
Податкові ставки для Дія СІті
Податком з доходів фізичних осіб за ставкою 5% оподатковуватимуться:
? заробітна плата працівників резидентів Дія Сіті;
? винагороди гіг-спеціалістів за гіг-контрактами, укладеними з резидентами Дія Сіті;
? авторські винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.
Крім того, встановлюється єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі:
? мінімального страхового внеску – для працівників резидентів Дія Сіті;
? 22% від розміру бази нарахування єдиного внеску, визначеного на основі положень гіг-контракту – для гіг-спеціалістів резидента Дія Сіті.
Починаючи з 2024 року, новостворені резиденти Дія Сіті – платники податку на особливих умовах здійснюватимуть розрахунок частки вартості майна (робіт, послуг), придбаного (придбаних) у платників єдиного податку, на підставі показників Звіту про фінансові результати за поточний річний звітний період.
Останні чинні оновлення
Після розгляду Закону у другому читанні були внесені наступні правки.
? Закон більше не передбачає обмежень щодо зарплат фахівців до 240 тис. євро на рік. Якщо спеціаліст отримує річну зарплатню більше цієї суми, весь дохід вище цього ліміту оподатковується додатковими 18% ПДФО.
? Встановлений перехідний період щодо обмеження на роботу з платниками єдиного податку: з 2024 року такі витрати не повинні перевищувати 50%, а з 2025 року ? 20%.
? Компанії, які залишаються на загальній системі оподаткування (тобто 18% податку на прибуток замість 9%) та щорічний оборот яких не перевищує 40 млн. грн, можуть співпрацювати з ФОП без обмежень.
? Кабінет Міністрів має протягом трьох місяців розробити механізм компенсації коштів, виплачених платникам податку у зв’язку з реалізацією права на податкову знижку, якщо платник ПДФО сплачує податок до бюджету іншої держави.
Правовий режим Дія Сіті, відповідно до Закону № 1667-IX, гарантовано встановлюється державою терміном на 25 років. Набуття статусу резидента Дія Сіті є добровільним.

Джерела:
Законопроект № 5376
Закон № 1667-IX
Звіт N-iX «Software Development in Ukraine: 2019-2020 IT Market Report»
Веб-сайт Дія Сіті

Читайте далі:
Ухвалено проект Закону «Про публічні електронні реєстри»
Податкова амністія: як задекларувати кеш і криптовалюту

Будьте в курсі свіжих новин та подій!    Зателефонувати Відпривити Email