- 26.11.2024Нові правила бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час
- 25.11.2024Наближається кінцевий термін подання звітності про бенефіціарних власників компаній США
- 21.11.2024Європейська Рада узгодила оновлення для ПДВ в цифрову епоху
- 19.11.2024Податковий автообмін: хто потрапив на гачок ДПС та чому там засекретили отримані дані
- 15.11.2024Податкове управління Британії опублікувало нове керівництво щодо обчислень, пов’язаних з патентною скринькою
З 6 липня очікується запуск системи автоматизованого арешту коштів на рахунках боржників
Кошти на банківських рахунках боржників тепер арештовуватимуть не лише за борги по аліментах, а й за несплату штрафів, порушення правил дорожнього руху, заборгованість за комунальними рахунками та інші види боргів. Крім того, з 6 липня запроваджується автоматизований арешт коштів боржників, що містяться у Єдиному реєстрі боржників.
У лютому Нацбанк після прийняття Постанови «Про внесення змін до Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці» зобов’язав установи надати інформацію про реквізити рахунків боржника та суму коштів на них на вимогу виконавця, але процедура отримання виконавцями інформації про номери рахунків боржників-фізичних осіб залишалась складною і довгою. На даний момент Мін’юст ухвалив наказ № 1061/5 «Порядок автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках», що передбачає електронну комунікацію між виконавцями і банками для прискорення процесу.
Постанови про арешт коштів та про зняття арешту з коштів боржника будуть оформлюватися у формі електронного документа. Таким чином, не потрібно буде вести письмове листування та обмін паперовими документами.
Процес арешту та стягнення коштів
Як ми згадували раніше, виконавці застосовуватимуть Автоматизовану систему виконавчого провадження (АСВП), яка відтепер не тільки допомагатиме здійснювати арешт коштів, а й надаватиме їм інформацію про номери рахунків боржників-фізичних осіб та суми коштів, які наявні на рахунках. Цей доступ й відкриється, як очікується, 6 липня.
Процедура арешту передбачає наступний алгоритм:
- Виконавець за допомогою АСВП створює та надсилає до банків вимогу на отримання інформації стосовно наявності та стану рахунків боржника.
- Система банку не пізніше ніж за годину робочого часу після отримання вимоги формує повідомлення із викладенням запитуваної інформації та негайно направляє її до АСВП.
- Виконавець виносить постанову про арешт коштів боржника та надсилає її до банків, у яких відкрито рахунки боржника, за допомогою АСВП.
- Відповідальна особа банку накладає арешт на кошти, що перебувають на рахунках боржника, про що повідомляється виконавець через АСВП.
Для того, щоб автоматично здійснювати арешт та списання коштів на рахунках боржника, необхідне підключення банківських установ до АСВП. Наразі це вже здійснив ряд великих українських банків, але й значна частина інших проходять консультування та тестують систему з метою майбутнього приєднання.
Який максимум дозволено стягувати з боржника?
Розмір відрахувань із доходів боржника вираховується із суми, що залишається після утримання податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Відповідно, із заробітної плати боржника може бути утримано за виконавчими документами:
- у разі стягнення аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю особи, у зв’язку із втратою годувальника, майнової та/або моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням – 50%;
- за іншими видами стягнень – не більше 20%.
З пенсії може бути утримано:
- не більше 50% її розміру на утримання членів сім’ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств, установ і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також у зв’язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках;
- за іншими видами стягнень – не більше 20%.
На які ще моменти процесу арешту необхідно звернути увагу?
За повідомленнями Мін’юсту, якщо у боржника відсутні кошти та інші цінності, достатні для задоволення вимог стягувача, стягнення звертається на інше майно, яке належить боржнику, крім майна, на яке згідно із законом не може бути накладено стягнення. Звернення стягнення на майно боржника не зупиняє звернення стягнення на кошти боржника. Черговість стягнення на кошти та інше майно боржника визначається виконавцем.
Арешт буде накладатися також на кошти боржників, розміщені на рахунках, які були відкриті вже після винесення постанови про арешт. Окреме судове рішення про накладання арешту не вимагається.
Посилання на законопроекти та допис у соцмережах:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0399-19#n20
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0397-21#Text
https://www.facebook.com/minjust.official/posts/1222279041527104
Читайте далі:
- Медіа (78)
- Новини (135)
- Події (21)
- Українська боністика (4)