Європейська Рада ухвалила Директиву DAC8 для регулювання оподаткування криптоактивів

опубліковано: 19.10.2023

17 жовтня Європейська Рада прийняла Директиву 2011/16/ЄС про адміністративне співробітництво у сфері оподаткування щодо звітності та автоматичного обміну інформацією про доходи від транзакцій із криптоактивами та про детальніші податкові рішення для заможних фізичних осіб. Початковий законопроєкт був поданий у 2022 році.

Метою Директиви є зміцнення існуючої законодавчої бази шляхом розширення сфери дії зобов’язань щодо реєстрації і звітності відповідальних осіб та загальної співпраці податкових органів.

Оновлений документ тепер охоплює додаткові категорії активів і доходів – криптоактиви. Він передбачає обов’язковий автоматичний обмін між податковими органами інформацією, яку повинні будуть надавати постачальники послуг криптовалютних активів. Децентралізований характер криптоактивів ускладнив податковим адміністраціям держав-членів забезпечення дотримання податкового законодавства, тому міжнародний контроль цієї сфери очікувався протягом тривалого періоду часу.

Директива охоплює широкий спектр криптоактивів на основі Регламенту «Ринки криптоактивів» (MiCA), представленого в травні 2023 року. Криптоактиви, випущені в децентралізований спосіб, стейблкоїни, токени електронних грошей, окремі невзаємозамінні токени (NFT), цифрові валюти центрального банку входять до сфери регулювання.

Ключові положення Директиви

Метою Директиви є посилення існуючої законодавчої бази шляхом розширення обсягу зобов’язань щодо реєстрації та звітності постачальників криптоактивів в умовах посилення цифровізації економіки.

Оновлена DAC8 має на меті:

– розширити сферу автоматичного обміну інформацією в рамках DAC на інформацію, яку повинні будуть повідомляти постачальники послуг криптоактивів про транзакції (переказ або обмін) криптоактивів та електронних грошей;

– розширити сферу застосування чинних правил щодо обміну податковою інформацією, включивши положення про обмін попередніми міжнародними рішеннями щодо заможних осіб, а також положення про автоматичний обмін інформацією про недепозитарні дивіденди, та схожі доходи, щоб зменшити ризики ухилення від сплати податків та податкового шахрайства;

– внести зміни до ряду інших існуючих положень DAC: про звітування та передачу податкового ідентифікаційного номера (ІПН) з метою спрощення податковими органами ідентифікації платників податків та відповідних податків, що підлягають сплаті; удосконалення положень DAC щодо штрафів, які застосовуються державами-членами до осіб за недотримання національного законодавства щодо вимог до звітності, передбачених DAC8.

Інформація, яку необхідно повідомляти

Суб’єкти звітності («постачальники послуг криптоактивів», «оператори криптовалютних активів») надаватимуть таку інформацію згідно з вимогами звітності DAC8:

1) Дані постачальника послуг криптоактивів, що підлягають звітуванню:

Назва

Адреса

ІПН

Ідентифікаційний номер і міжнародний ідентифікатор юридичної особи (за наявності)

2) Дані користувача (фізичної особи), що підлягають звітуванню:

Ім’я

Адреса

ІПН

Держава-член проживання

Дата і місце народження

3) Дані про криптоактиви, що підлягають звітуванню:

Повні назви криптоактивів та їх тип

Суми, сплачені або отримані від обміну криптоактивів на фіатну валюту, кількість таких транзакцій, кількість одиниць транзакцій

Вартість криптоактиву (на момент придбання) та валовий дохід (після реалізації), у разі транзакцій між криптовалютами – кількість таких транзакцій, кількість одиниць транзакцій

Роздрібні платіжні операції

Положення щодо процедур належної перевірки, вимоги до звітності та інші правила, що застосовуються до постачальників послуг криптоактивів, відповідатимуть Рамковій системі звітності про криптовалютні активи (CARF) і Загальному стандарту звітності (CRS).

Заможні особи

Оновлення окремо включає вимоги до заможних осіб (чиї фінансові або інвестиційні статки чи активи, за винятком приватного помешкання, сягають понад 1 мільйон євро). Держави-члени обмінюватимуться з іншими державами-членами будь-якими попередніми транскордонними постановами, виданими таким особам, які були видані, змінені або оновлені після 1 січня 2020 року та продовжують діяти станом на 1 січня 2026 року.

Центральний каталог ЄС

Інформація про операторів криптоактивів, користувачів і транзакції зберігатиметься в загальноєвропейському центральному каталозі. Комісія планує представити відповідну електронну систему до кінця 2026 року. Вона буде доступна насамперед органам держав-членів для розширення автоматичного обміну інформацією в рамках DAC8.

Наступні кроки

Директива буде опублікована в Офіційному журналі та набуде чинності через 20 днів після публікації.

 

Директива Ради про внесення змін до Директиви 2011/16/ЄС про адміністративне співробітництво у сфері оподаткування

Інформаційна довідка щодо правил податкової прозорості для транзакцій з криптоактивами (DAC8) 

 

Читайте далі:

Рада ЄС схвалила посилення контролю над криптоактивами в рамках автоматичного обміну податковою інформацією 

Будьте в курсі свіжих новин та подій!    Зателефонувати Відпривити Email