- 18.04.2025Захист прав добросовісного набувача: як змінилося законодавство
- 14.04.2025НКЦПФР оприлюднила пропозиції щодо оподаткування криптоактивів
- 11.04.2025Молодші партнери K.A.C. Group провели лекції в Business Consulting Academy 2 та 10 квітня
- 07.04.2025Британія опублікувала Положення про багатонаціональний додатковий податок та внутрішній додатковий податок
- 31.03.2025Розглядається законопроєкт про звітність та оподаткування доходів, отриманих через цифрові платформи
Європейська Рада ухвалила Директиву DAC8 для регулювання оподаткування криптоактивів
17 жовтня Європейська Рада прийняла Директиву 2011/16/ЄС про адміністративне співробітництво у сфері оподаткування щодо звітності та автоматичного обміну інформацією про доходи від транзакцій із криптоактивами та про детальніші податкові рішення для заможних фізичних осіб. Початковий законопроєкт був поданий у 2022 році.
Метою Директиви є зміцнення існуючої законодавчої бази шляхом розширення сфери дії зобов’язань щодо реєстрації і звітності відповідальних осіб та загальної співпраці податкових органів.
Оновлений документ тепер охоплює додаткові категорії активів і доходів – криптоактиви. Він передбачає обов’язковий автоматичний обмін між податковими органами інформацією, яку повинні будуть надавати постачальники послуг криптовалютних активів. Децентралізований характер криптоактивів ускладнив податковим адміністраціям держав-членів забезпечення дотримання податкового законодавства, тому міжнародний контроль цієї сфери очікувався протягом тривалого періоду часу.
Директива охоплює широкий спектр криптоактивів на основі Регламенту «Ринки криптоактивів» (MiCA), представленого в травні 2023 року. Криптоактиви, випущені в децентралізований спосіб, стейблкоїни, токени електронних грошей, окремі невзаємозамінні токени (NFT), цифрові валюти центрального банку входять до сфери регулювання.
Ключові положення Директиви
Метою Директиви є посилення існуючої законодавчої бази шляхом розширення обсягу зобов’язань щодо реєстрації та звітності постачальників криптоактивів в умовах посилення цифровізації економіки.
Оновлена DAC8 має на меті:
– розширити сферу автоматичного обміну інформацією в рамках DAC на інформацію, яку повинні будуть повідомляти постачальники послуг криптоактивів про транзакції (переказ або обмін) криптоактивів та електронних грошей;
– розширити сферу застосування чинних правил щодо обміну податковою інформацією, включивши положення про обмін попередніми міжнародними рішеннями щодо заможних осіб, а також положення про автоматичний обмін інформацією про недепозитарні дивіденди, та схожі доходи, щоб зменшити ризики ухилення від сплати податків та податкового шахрайства;
– внести зміни до ряду інших існуючих положень DAC: про звітування та передачу податкового ідентифікаційного номера (ІПН) з метою спрощення податковими органами ідентифікації платників податків та відповідних податків, що підлягають сплаті; удосконалення положень DAC щодо штрафів, які застосовуються державами-членами до осіб за недотримання національного законодавства щодо вимог до звітності, передбачених DAC8.
Інформація, яку необхідно повідомляти
Суб’єкти звітності («постачальники послуг криптоактивів», «оператори криптовалютних активів») надаватимуть таку інформацію згідно з вимогами звітності DAC8:
1) Дані постачальника послуг криптоактивів, що підлягають звітуванню:
• Назва
• Адреса
• ІПН
• Ідентифікаційний номер і міжнародний ідентифікатор юридичної особи (за наявності)
2) Дані користувача (фізичної особи), що підлягають звітуванню:
• Ім’я
• Адреса
• ІПН
• Держава-член проживання
• Дата і місце народження
3) Дані про криптоактиви, що підлягають звітуванню:
• Повні назви криптоактивів та їх тип
• Суми, сплачені або отримані від обміну криптоактивів на фіатну валюту, кількість таких транзакцій, кількість одиниць транзакцій
• Вартість криптоактиву (на момент придбання) та валовий дохід (після реалізації), у разі транзакцій між криптовалютами – кількість таких транзакцій, кількість одиниць транзакцій
• Роздрібні платіжні операції
Положення щодо процедур належної перевірки, вимоги до звітності та інші правила, що застосовуються до постачальників послуг криптоактивів, відповідатимуть Рамковій системі звітності про криптовалютні активи (CARF) і Загальному стандарту звітності (CRS).
Заможні особи
Оновлення окремо включає вимоги до заможних осіб (чиї фінансові або інвестиційні статки чи активи, за винятком приватного помешкання, сягають понад 1 мільйон євро). Держави-члени обмінюватимуться з іншими державами-членами будь-якими попередніми транскордонними постановами, виданими таким особам, які були видані, змінені або оновлені після 1 січня 2020 року та продовжують діяти станом на 1 січня 2026 року.
Центральний каталог ЄС
Інформація про операторів криптоактивів, користувачів і транзакції зберігатиметься в загальноєвропейському центральному каталозі. Комісія планує представити відповідну електронну систему до кінця 2026 року. Вона буде доступна насамперед органам держав-членів для розширення автоматичного обміну інформацією в рамках DAC8.
Наступні кроки
Директива буде опублікована в Офіційному журналі та набуде чинності через 20 днів після публікації.
Інформаційна довідка щодо правил податкової прозорості для транзакцій з криптоактивами (DAC8)
Читайте далі:
- Медіа (81)
- Новини (161)
- Події (23)
- Українська боністика (4)