- 10.09.2024K.A.C. Group 25 років!
- 15.08.2024Новації податкового законодавства
- 26.07.2024Оприлюднено Положення про здійснення фінансового моніторингу суб’єктами первинного фінансового моніторингу
- 03.07.2024K.A.C. Group виступила партнером фестивалю «Країна Мрій»
- 13.06.202423 травня – 6 червня відбулася мистецька виставка “Квітуча Україна” за партнерства K.A.C. Group
Законодавчі ініціативи щодо скасування податкових послаблень на період воєнного стану (законопроект № 7311)
У парламенті за ініціативи народних депутатів на чолі з Гетманцевим Д.О. зареєстровано законопроект № 7311 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо окремих податків і зборів у період воєнного, надзвичайного стану» та ряд альтернативних законопроектів – № 7311-1, 7311-2, 7311-д.
Як зазначають ініціатори законопроекту № 7311, його метою є забезпечення у період дії воєнного стану умов для належного забезпечення функціонування економіки, а також належного наповнення дохідної частини бюджету за рахунок надходження податкових та митних платежів.
Які зміни пропонується запровадити?
- 1. Для платників єдиного податку
Скасування звільнення від ПДВ та ввізного мита при імпорті товарів підприємцями, які перебувають на І-ІІІ групі спрощеної системи оподаткування та не є платниками ПДВ
Відповідне податкове послаблення запроваджувалося з метою недопущення дефіциту продукції внаслідок збройної агресії російської федерації проти України. Як стверджують законотворці, за тиждень в результаті дії вказаного звільнення до бюджету не надійшло 417 мільйонів гривень, а в структурі імпорту значну частку займають товари не першої необхідності. Крім того, законодавча ініціатива щодо безмитного ввезення товарів шкодить національним товаровиробникам – платникам ПДВ.
Розширення переліку суб’єктів господарювання, які мають право на час воєнного стану обрати 3 групу єдиного податку за ставкою 2%
Так, спеціальний режим оподаткування матимуть можливість обрати суб’єкти, які здійснюють видобуток води для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб.
Врегулювання питання обліку поворотної фінансової допомоги для платників єдиного податку 3 групи за ставкою 2%
У разі, якщо термін повернення суми отриманої фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, перевищує 12 календарних місяців з дня її отримання, платник єдиного податку 3 групи за ставкою 2% без ПДВ включає до складу доходу суму неповернутої протягом 12 календарних місяців фінансової допомоги. При цьому у періоді повернення такий платник єдиного податку має право зменшити дохід на суму повернутої допомоги.
Така можливість надана виключно платникам 3 групи зі спеціальним режимом оподаткування.
У платників єдиного податку за ставкою 3% (з ПДВ) або 5% (без ПДВ) відсутня можливість зменшити дохід у разі повернення суми поворотної фінансової допомоги після спливу 12 календарних місяців з дня її надання.
- Військовий збір
Пропонується збільшити ставку військового збору з 1,5% до 3% на період воєнного та надзвичайного стану.
За прогнозами, впровадження підвищеної ставки військового збору забезпечить додаткові надходження до бюджету в розмірі щонайменше 9 мільярдів гривень на місяць.
Крім того, законопроект передбачає тимчасове (на період дії воєнного стану) звільнення від оподаткування військовим збором доходів у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників ЗСУ, Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, МВС та інших військових формувань на період їх безпосередньої участі в здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.
Альтернативним законопроектом № 7311-1 пропонується визначити цільове використання частини надходжень від військового збору виключно на потреби ЗСУ.
У разі прийняття закону відповідні зміни в частині нарахування і сплати військового збору наберуть чинності з 1 червня 2022 року.
- Для платників ПДВ
Запровадження можливості отримати відшкодування ПДВ у вигляді облігацій внутрішньої позики (ОВДП) зі строком обігу 5 років
Таку опцію можуть обрати платники ПДВ, які подали декларації з ПДВ за січень 2022 року або уточнюючі розрахунки до цих декларацій до 1 травня 2022 року (орієнтовна сума – 17 мільярдів гривень).
Зазначене нововведення зумовлене браком коштів у державному бюджеті для відшкодування ПДВ.
Наразі повернення ПДВ не здійснюють, незважаючи на те, що багато підприємств потребують оборотних коштів передусім для відновлення виробництва та збереження робочих місць.
Початково планувалося скасувати ПДВ у розмірі 7% на ввезення моторного пального, повернувши колишню ставку 20%, та нульовий акциз на постачання бензину та скрапленого газу. Однак норму про скасування цієї пільги не підтримали в комітеті, тому пальне має і далі оподатковуватися за зменшеним ПДВ та без акцизу.
- Благодійна допомога
Уточнено деякі аспекти надання благодійної допомоги фізичним особам
Так, благодійна допомога, яка надається особам, що постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації у період дії воєнного чи надзвичайного стану, не оподатковується ПДФО за умови, що така допомога розподіляється через державний чи місцевий бюджет або через банківські рахунки благодійних організацій, Товариства Червоного Хреста України, внесених до Реєстру неприбуткових організацій та установ.
- 5. Зміни до митного законодавства
В частині митних платежів пропонується:
– скасувати пільги з ПДВ, акцизу та мита при ввезенні транспортних засобів громадянами на митну територію України
Тобто, знову доведеться сплачувати мито, акцизний податок і ПДВ (20%) при імпорті автомобілів.
Наразі щоденно сума пільг складає понад 100 мільйонів гривень, ввезено більше 3 тисяч автомобілів.
Водночас головний комітет підтримав ініціативу звільнити від оподаткування операції з ввезення фізичними особами на митну територію України повнопривідних джипів до 2017 року випуску, необхідних для потреб ЗСУ.
– відновити оподаткування ввізним митом товарів, що ввозяться підприємствами для вільного обігу.
- 6. Зміни до законодавства про пенсійне страхування
Пропонується зарахувати до страхового стажу фізичних осіб – підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, членів фермерського господарства, періоди, протягом яких такі особи на законних підставах не сплачували страхові внески у зв’язку з воєнним станом.
У разі прийняття вищезазначених змін буде вважатися, що страхові суми сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством.
- 7. Зміни до законодавства про збір та облік ЄСВ
Передбачається обов’язок роботодавців подавати ряд відомостей про працівників до Пенсійного фонду України в цілях обліку трудової діяльності працівника
Зокрема, відомості про прийняття на роботу, переміщення з одного структурного підрозділу до іншого або переведення на іншу постійну посаду або роботу, звільнення, поновлення на роботі, призупинення/відновлення дії трудового договору, а також про присвоєння, зміну або позбавлення рангу, розряду, класу, звання, категорії, складання присяги, стажування, навчання, належності до профспілок тощо, у разі їх відсутності в реєстрі застрахованих осіб, подаються страхувальником (роботодавцем та іншими особами, які зобов’язані сплачувати ЄСВ) через вебпортал електронних послуг ПФУ.
Зауважуємо, що наразі здійснюється доопрацювання та підготовка законопроекту до розгляду в першому читанні. Головний комітет з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендує прийняти за основу доопрацьований проект за результатом його розгляду в першому читанні. Під час підготовки проекту до другого читання пропонується врахувати такі пропозиції комітету:
– передбачити зменшення розміру суми акцизу відносно віку автомобіля;
– передбачити зменшення розміру ПДФО для внутрішньо переміщених осіб;
– для платників ПДВ – визначити на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану правила формування податкових зобов’язань та податкового кредиту, подання звітності на підставі зареєстрованих податкових накладних.
У разі прийняття Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо окремих податків і зборів у період воєнного, надзвичайного стану» (законопроект № 7311) набере чинності після його офіційного оприлюднення, за винятком окремих положень, зокрема щодо застосування підвищеної ставки військового збору, яку планується запровадити з 1 червня 2022 року.
Нагадуємо, що найближчим часом набере чинності прийнятий парламентом Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (законопроект № 7360), який серед іншого передбачає відновлення камеральних та документальних позапланових податкових перевірок, звітування, реєстрації податкових накладних та відшкодування ПДВ.
Юристи та консультанти K.A.C. Group будуть раді проконсультувати з питань, пов’язаних із змінами в законодавстві у зв’язку із введенням воєнного стану, а також надати всебічну юридичну підтримку.
Читайте також:
- Медіа (76)
- Новини (126)
- Події (20)
- Українська боністика (4)