- 17.12.2024Європейська Рада ухвалила правила щодо процедур утримання податку
- 04.12.2024Європейська рада ухвалила Імплементаційний регламент про електронне податкове звітування по країнах
- 26.11.2024Нові правила бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час
- 25.11.2024Наближається кінцевий термін подання звітності про бенефіціарних власників компаній США
- 21.11.2024Європейська Рада узгодила оновлення для ПДВ в цифрову епоху
Огляд актів законодавства, що набрали чинності з 1 січня 2022 року
Новорічні канікули плавно завершилися і, занурюючись у світ бізнес-процесів, важливо звернути увагу на зміни, що вступили у дію з цього місяця. Які нові обов’язки з’явилися в українських платників податків, і які новели слід врахувати бізнесу під час планування свого 2022 року?
- Звітність по КІК
Правила КІК будуть застосовуватись для резидентів України, які володіють або контролюють (прямо чи опосередковано) іноземні компанії або утворення без статусу юридичної особи (трасти, фонди, партнерства тощо). Таким особам необхідно буде готувати спеціальну звітність по КІК та, у певних випадках, сплачувати податок із прибутку КІК в Україні. У той же час, повідомлення про покупку/продаж/ліквідацію КІК з 1 січня 2022 року потрібно буде направляти у податкову не пізніше 60 днів з дати проведення операції.
- Місце ефективного управління
Починаючи з 2022 року, іноземна компанія може бути визнана податковим резидентом України у разі здійснення ефективного управління такою компанією з території України.
- Тест ділової мети
Тест ділової мети буде застосовуватися до операцій з резидентами низькоподаткових юрисдикцій або зареєстрованих у низькоподаткових організаційно-правових формах, а також до операцій щодо виплати роялті нерезидентам. Він впроваджений в рамках виконання Україною Проекту BEPS ОЕСР.
Відсутність ділової мети (економічного ефекту) відповідно до пп. 14.1.231 ст.14 ПКУ у вказаних операціях призведе до збільшення фінансового результату до оподаткування платника податку на всю суму вартості таких товарів, робіт та послуг.
- Податок на додану вартість
Запроваджено звільнення від оподаткування ПДВ для операцій з інвестиційним золотом:
- ввезення на митну територію України та постачання на митній території України інвестиційного золота;
- постачання послуг агентів, які беруть участь у постачанні інвестиційного золота;
- постачання послуг, пов’язаних з виробництвом інвестиційного золота та/або послуг з перетворення золота на інвестиційне золото;
Запроваджено особливості оподаткування ПДВ операцій з ввезення та постачання тютюнових виробів, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни:
- оподаткуванню ПДВ підлягатимуть операції з ввезення та постачання тютюнових виробів, що здійснюватимуться лише виробниками та «торговими домами» таких виробників;
- базою оподаткування ПДВ за операціями з ввезення та постачання тютюнових виробів, що здійснюватимуться виробниками та їх торговими домами, буде максимальна роздрібна ціна таких товарів без урахування ПДВ;
- операції з послідуючого постачання тютюнових виробів звільнятимуться від оподаткування ПДВ;
ПДВ для нерезидентів, що надають електронні послуги:
- Закон від 03.06.2021 №1525-IX передбачає реєстрацію нерезидента платником ПДВ в Україні, якщо він надає електронні послуги на території України на користь фізичних осіб/фізичних осіб-підприємців, якщо сума таких операцій перевищує 1 млн грн на рік. Вони мають сплачувати 20%ПДВ.
- Мінфін затвердив форму спрощеної декларації з ПДВ для електронних послуг нерезидентів, які надаються фізичним особам у сфері реклами та Порядок її заповнення згідно зНаказом № 555 від 21.10.2021.
- Реєстратори розрахункових операцій для фізичних осіб-підприємців
З 1 січня 2022 року обов’язковим для ФОП (другої і четвертої групи) стає використання РРО при здійсненні готівкових розрахунків. ФОП будуть зобов’язані зареєструвати та використовувати РРО (програмні РРО) при розрахунках із фізичними особами. Сума штрафу залежить від кількості незаконних розрахунково-касових операцій: перша – 100% від суми чека, друга та наступні – 150% від суми чека.
- 6. Податкова амністія
В 2022 році продовжується процедура одноразового (спеціального) добровільного декларування, більш відома як «податкова амністія». У тих, хто планує скористатися правом спеціального декларування до 01.09.2022, є можливість застосувати знижену ставку збору при декларуванні іноземних доходів/активів до 01.03.2022. Вказана знижена ставка складатиме 7% замість стандартної ставки 9%.
- 7. Зміни, передбачені Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» (законопроект 5600)
Податок на дохід, отриманий від продажу нерухомості: Дохід від продажу третього та наступних об’єктів нерухомості, проданих фізичною особою за рік, має оподатковуватися за стандартною ставкою – 18%.
Податки для землевласників та аграріїв:
- «Мінімальне податкове зобов’язання» – нововведення з січня 2022 року. Це сума податків, яку кожен власник сільгоспземлі має сплачувати до бюджету. Ця сума становитиме близько 5% від вартості землі на рік.МПЗ не визначається для городів, земельних ділянок дачно-будівельних та садівничих (городницьких) кооперативів, а також для сільгоспземель, що перебувають у межах населених пунктів.
- Податок на доходи фізосіб (18%), якщо отриманий від продажу продуктів дохід перевищить 12 мінімальних зарплат. У 2022 році це – 78 тис грн.
- Підприємці, що розводять свійську птицю (за винятком курей), виключаються з четвертої групи платників єдиного податку.
Створюється Реєстр керівників платників податків-боржників: Контролюючі органи отримають право звертатися до суду щодо встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду керівників юридичних осіб або постійних представництв нерезидентів-боржників за межі України у разі виникнення податкового боргу.
Зростуть ставки екологічного податку за викиди у повітря і за скидання шкідливих речовин у воду.
- 8. Зміни, внесені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», що передбачає впровадження спеціального режиму оподаткування для ІТ-компаній – резидентів Дія Сіті
- Для компаній – резидентів Дія Сіті, передбачено можливість обрати між звичайною системою оподаткування із податком на прибуток за ставкою 18% чи застосуванням спеціального режиму оподаткування із податком на виведений капітал за ставкою 9%;
- В свою чергу закон передбачає обмеження для резидентів Дія Сіті операцій з придбання товарів/послуг у приватних підприємців на спрощеній системі оподаткування;
- Компанії – резиденти Дія Сіті зможуть залучати ІТ-спеціалістів на умовах трудових договорів чи гіг-контрактів;
- До вказаних вище ІТ-спеціалістів застосовуватимуться наступні пільгові ставки оподаткування їх доходу: 5% – ПДФО; 1,5% – військовий збір; ЕСВ 22% з мінімальної заробітної плати;
- Дивіденди, що виплачуються компанією – резидентом Дія Сіті, яка не менше ніж 2 попередніх роки не виплачувала дивіденди,не підлягатимуть оподаткуванню в разі їх виплати на користь фізичної особи;
- Фізична особа має право на податкову знижку на суму витрат на придбання акцій (корпоративних прав) резидента Дія Сіті, якщо вони були придбані до набуття статусу резидента Дія Сіті або протягом періоду, коли річний дохід резидента не перевищував 1 167 мінімальних зарплат (близько 7,5 млн. грн.);
- 9. Податки для ФОПів
Єдиний соціальний внесок:
- Збільшення мінімальної зарплати з 1 грудня 2021 року до 6 500 грн позначиться на розмірі ЄСВ, адже ставка його нарахування залишається незмінною – 22%.
- Таким чином, з 1 січня 2022 року, як і з грудня 2021 року, мінімальний розмір ЄСВ на місяць становитиме 1 430 грн, а з 1 жовтня він зросте до 1 474 грн.
- Максимальний розмір нарахованого ЄСВ (15 «мінімалок») на місяць з 1 грудня збільшений до 21 450 грн, а з 1 жовтня 2022 року він становитиме 22 110 грн.
- З грудня 2021 року ФОПи сплачують ЄСВ за себе за четвертий квартал 2021 року до 19 січня 2022 року.
Квартальна сума становитиме 4 070 грн. У податковій декларації за 2021 рік потрібно вказати зміну розміру ЄСВ: із січня до листопада – 1 320 грн, а в грудні – 1 430 грн.
- ФОП подаватиме одну декларацію (про єдиний податок та ЄСВ), а не дві. У її складі буде звіт щодо ЄСВ.
Єдиний податок:
- Для ФОПів першої групи – 248,10 грн (не більше 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня).
- Для ФОПів другої групи – 1 300 грн (20% від “мінімалки”), для третьої групи – 5% доходу або 3% доходу та ПДВ.
- Для ФОПів, що працюють за загальною системою оподаткування – за ставкою 18% ПДФО та 1,5% військового збору від чистого доходу.
Джерела:
Читайте далі:
Law on Ensuring Balance of Budget Revenues Has Been Signed
Прийнято Закон про функціонування податкового режиму Дія Сіті
- Медіа (78)
- Новини (137)
- Події (21)
- Українська боністика (4)