Сплата земельного податку, МПЗ щодо земельних ділянок та екологічного податку під час воєнного стану

опубліковано: 26.03.2022

15.03.2022 р. Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм  на період дії воєнного стану» № 2120-IX, який набрав чинності 17.03.2022 р. Вказаний закон закріплює особливості нарахування плати за землю, мінімального податкового зобов’язання щодо земельних ділянок та сплати екологічного податку.

Щодо плати за землю:

Плата за землю – це обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Тимчасово на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) у випадках, якщо:

1) земельні ділянки (земельні частки, паї), які перебувають у власності або користуванні (у т.ч. на умовах оренди) фізичних або юридичних осіб, розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії;

2) земельні ділянки (земельні частки, паї), які перебувають у власності або користуванні (у т.ч. на умовах оренди) фізичних або юридичних осіб, розташовані на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації;

3) земельні ділянки (земельні частки, паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

Щодо сплати мінімального податкового зобов’язання за земельні ділянки:

Мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) – це мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з:

  • власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь та/або
  • виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції.

Тимчасово за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання за земельні ділянки у випадках, якщо:

1) земельні ділянки розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії;

2) земельні ділянки розташовані на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації;

3) земельні ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

Щодо сплати екологічного податку:

Екологічний податок – це обов’язковий платіж, який сплачується з фактичних обсягів різних викидів, скидів, розміщення відходів у довкіллі.

Тимчасово за 2022 податковий (звітний) рік не нараховується та не сплачується екологічний податок за об’єктами оподаткування, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

Звертаємо увагу, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, буде визначений окремим розпорядженням Кабінету Міністрів України.

При цьому Головне науково-експертне управління апарату Верховної Ради України зауважило, що в Законі № 2120-IX від 15.03.2022 р. не передбачено звільнення від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та транспортного податку, незважаючи на закріплення відповідних преференцій з плати за землю.

Будьте в курсі свіжих новин та подій!    Зателефонувати Відпривити Email