Європейська Рада публікує компромісний проект Директиви про глобальний мінімальний податок

опубліковано: 26.03.2022

12 березня Рада Європейського Союзу опублікувала компромісний (оновлений) текст проекту Директиви Ради щодо забезпечення глобального мінімального рівня оподаткування для багатонаціональних груп в ЄС. Початковий проект Директиви був запропонований 22 грудня 2021 року з метою імплементації 15%-го глобального мінімального податку, узгодженого в рамках двокомпонентного рішення ОЕСР для міжнародної податкової реформи, яка застосовуватиметься до груп багатонаціональних компаній (БНК) з річним доходом групи в щонайменше 750 мільйонів євро.

Зміни в компромісному тексті включають кілька поправок щодо дедлайнів запровадження різних аспектів Директиви:

1) новий кінцевий термін для держави-члена для перенесення Директиви в національне законодавство. Раніше це було 31 грудня 2022 року, нова ??дата – 31 грудня 2023 року; відповідно, терміни, за якими положення починають застосовуватися до фінансових років, переносяться з 31 грудня 2023 року на 1 січня 2023 року;

2) були додані положення, які дозволять державі-члену ЄС відкласти застосування правила включення доходу (ПВД) і правила про виплати із заниженим оподаткуванням (ПВЗО) (правил GloBE), якщо в країні-члені знаходяться штаб-квартири кількох груп. Зокрема, передбачено, що держави-члени, в яких розташовано не більше десяти кінцевих материнських установ груп, на які поширюється дія Директиви, можуть вирішити не застосовувати ПВД та ПВЗО для кожного фінансового року, починаючи з 31 грудня 2023 року, до 31 грудня 2025 року.

Директиву обговорювали під час засідання Ради з економічних і фінансових питань 15 березня 2022 року. У результаті обговорення повідомлялося, що великі багатонаціональні корпорації з сукупним річним оборотом щонайменше 750 млн євро будуть оподатковуватись за мінімальною ставкою 15%. Нові правила знизять ризик розмивання бази та виведення прибутку з-під оподаткування, а також забезпечать сплату найбільшими багатонаціональними групами узгодженої глобальної мінімальної ставки корпоративного податку.

Як відомо, мінімальна ефективна ставка податку («Другий компонент») базується на двох основних правилах, які мають застосовуватися у внутрішньому законодавстві («правила GloBE»): (i) правило включення доходу (ПВД), яке встановлює додатковий податок на материнську компанію щодо низькооподатковуваного доходу суб’єкта; та (ii) правило про виплати із заниженим оподаткуванням (ПВЗО), яке дозволяє суб’єкту господарювання, який здійснює внутрішньогруповий платіж суб’єкту, чий прибуток з низьким податком не оподатковується згідно з ПВД, відмовляти у вирахуванні цього платежу або вимагати еквівалентного коригування.

Ці правила запроваджують ефективний тест на ставку оподаткування, який розраховується на основі юрисдикції та використовує загальне визначення охоплених податків та бази оподаткування, визначеної з посиланням на прибуток відповідно до фінансового обліку. Вони застосовуються до БНК з оборотом щонайменше 750 мільйонів євро на фінансових рахунках. Мінімальна ставка податку як для ПВД, так і для ПВЗО становить 15%.

З метою забезпечення узгодженості та сумісності правил GloBE із законодавством ЄС, 22 грудня 2021 року Європейська комісія представила пропозицію стосовно Директиви Ради щодо забезпечення глобального мінімального рівня оподаткування для багатонаціональних груп у Союзі. У ній представлено коригування Типових правил ОЕСР, виправдане необхідністю відповідності первинному праву ЄС: в той час як Типові правила ОЕСР вимагають, щоб ПВД застосовувалося лише до іноземних організацій, тобто тих, що створені в юрисдикції, відмінній від юрисдикції штаб-квартири групи, необхідно, щоб це правило також поширювалося на національні організації для того, щоб Директива відповідала принципу свободи заснування підпприємств.

Крім того, прийняття Директиви забезпечить координацію національних законів держав-членів, які впроваджують Другий компонент, і забезпечить кращу правову визначеність та стабільність.

 

Джерела:

Прес-реліз Ради з економічних і фінансових питань ЄС

Текст Директиви

Читайте далі:

G20 підписала угоду про мінімальну глобальну податкову ставку

Будьте в курсі свіжих новин та подій!



    Зателефонувати Відпривити Email